Skąd bierze się gorzki smak ogórków?
Ogórki potrafią czasem zaskoczyć smakiem. Niestety często niepozytywnie. Chodzi o ich gorzki smak. Szczególnie jest on wyczuwalny w przypadku ogórków gruntowych. Odpowiadają za niego tze. kukurbitacyny. Są związki chemiczne należące do tetracyklicznych terpenów o strukturze steroidowej. Co ciekawe ich obecność w ogórkach jest uwarunkowana genetycznie.
Warto dodać, że ogórki wytwarzają kukurbitacyny w ramach ochrony przed szkodnikami. Substancje te kumulują się przede wszystkim w liściach, łodygach i korzeniach roślin - nie samych owocach. Mogą jednak do nich przeniknąć przy niewłaściwych warunkach uprawy. Szczególnie łatwo o taką sytuację w przypadku suszy. Kukurbitacyny mogą przeniknąć do ogórków także wtedy, gdy te za długo pozostają niezerwane z krzaczków.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że obecnie dostępnych jest wiele różnych odmian ogórków. W większości pozbawione są one gorzkiego smaku. Jest on niemal niespotykany w przypadku ogórków szklarniowych.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, gorzkie ogórki nie są trujące. Ich spożycie nie szkodzi zdrowiu.
Jak pozbyć się gorzkiego smaku ogórków?
O ile samego smaku ogórka, gdy jest on dojrzały nie można już zmienić, o tyle można zadziałać jeszcze na etapie uprawy i zadbać o to, by szanse na pojawienie się goryczki były minimalne.
Pierwszym krokiem do tego, by nie mieć problemu z gorzkim smakiem ogórków, jest wybór odpowiedniej odmiany do uprawy. Warto stawiać na te nowsze, powstałe w ciągu ostatnich kilku lat - są one najmniej goryczkowe.
Drugim jest odpowiednie zadbanie o grządki. Te powinny zostać nawożone obornikiem albo kompostem - najlepiej na jesień, na długo przed wysianiem ogórków. Tu warto pamiętać, że ogórki to rośliny bardzo wrażliwe na nadmiar soli mineralnych w glebie. Jej problem rozwiąże stosowanie nawozów organicznych.
Po trzecie ogórki należy podlewać często, za to małymi porcjami wody. Doprowadzenie do wyschnięcia roślin poskutkuje gorzknieniem owoców. Dlatego jest to tak ważne!
Po czwarte ogórki należy zbierać w odpowiednim okresie. Trzeba robić to regularnie, gdy owoce nie są jeszcze zbyt mocno wyrośnięte. Warto pamiętać, że im starszy owoc, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie on miał goryczkowy smak.
Dodajmy, że optymalna temperatura do przechowywania ogórków to 12-13°C. Mogą w niej leżeć nawet 7-10 dni.
Polecany artykuł: