Domowy chleb - prosty przepis. Odważ się samodzielnie upiec chleb!

2024-06-01 19:21

Pieczenie chleba nie jest ani trudne, ani pracochłonne. Od dzisiaj pieczemy chleb w domu! Podajemy super prosty przepis na chleb z otrębami. Nasz chleb może być zwykły, pszenny albo upieczony z rozmaitymi ziołami, ziarnami i przyprawami.

Domowy chleb - prosty przepis. Odważ się samodzielnie upiec chleb!

i

Autor: Getty Images

Od dzisiaj pieczemy chleb w domu!

Pieczenie chleba nie jest ani trudne, ani pracochłonne. Często samodzielne zrobienie chleba może zająć znacznie mniej czasu niż pójście po świeże pieczywo do sklepu. Podajemy super prosty przepis na chleb z otrębami pszennymi. Tak więc, od dzisiaj pieczemy chleb we własnym domu!

Podstawowy przepis na chleb - składniki

  • 1 kg mąki pszennej

  • 3 łyżki otrąb pszennych

  • 10 dag świeżych drożdży

  • 2 szklanki ciepłej wody (może być pół na pół z mlekiem)

  • 1 łyżeczka cukru

  • 1 łyżka soli

  • 2 łyżki oleju lub oliwy z oliwek

  • 1 łyżka maku

  • 1 jajko

Pieczemy chleb - jak to zrobić

Najpierw należy zrobić rozczyn z ciepłej wody, łyżki mąki, cukru oraz drożdży. Gotowy rozczyn odstawiamy przykryty w misce, aż zacznie rosnąć. Kiedy rozczyn wyrasta, wsypujemy resztę mąki, sól i wyrabiamy ciasto, najlepiej rękami, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Na koniec dodajemy otręby i olej i wyrabiamy jeszcze chwilę. Gotowe ciasto na chleb przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy na około 30 minut do wyrośnięcia. Można je od razu przełożyć do wysmarowanych masłem lub olejem i wysypanych otrębami foremek (najlepiej "keksówek"). Z podanych składników otrzymamy dwa bochenki chleba. Wyrośnięty w foremkach chleb smarujemy jajkiem rozbitym z wodą i posypujemy makiem.

Chleb pieczemy przez 30-40 minut w nagrzanym piekarniku w temperaturze 180°C. Bochenki mają być rumiane i chrupiące. W czasie pieczenia chleb można nakryć folią aluminiową, aby zbytnio się nie przypiekł.

Chleb z dodatkami, czyli jak urozmaicić podstawowy przepis na chleb

Do pszennego chleba pasują rozmaite zioła, ziarna i przyprawy. Można je stosować osobno albo użyć wszystkiego po trochu. Na przykład do chleba można dodać: tymianek (na taką ilość ciasta wystarczy 1 łyżeczka), kminek (1 łyżeczka), ziarna słonecznika (5-6 łyżek, oczywiście słonecznik łuskany), ziarna dyni (3-4 łyżki), siemię lniane (6-8 łyżek).

Dlaczego warto piec chleb w domu?

Oprócz oczywistych korzyści, takich jak kontrola nad składnikami i możliwość urozmaicania przepisów, pieczenie chleba w domu ma również znaczenie ekologiczne i ekonomiczne. Własnoręcznie wykonując chleb, zmniejszamy ilość odpadów związanych z opakowaniami kupowanego pieczywa. Co więcej, domowy chleb jest znacznie tańszym rozwiązaniem w długoterminowej perspektywie, zwłaszcza dla rodzin, które potrzebują większych ilości pieczywa. Wypiek domowego chleba zmniejsza także tzw. ślad węglowy, ponieważ unika się transportu produktów do sklepów. Ponadto, unikalny zapach świeżo upieczonego chleba w domu tworzy niepowtarzalny klimat, dając uczucie ciepła i domowego komfortu.

Quiz. Kulinarne hity PRL’u. Czy jeszcze pamiętasz kultowe przysmaki?

Pytanie 1 z 10
Lorneta z meduzą składała się z: