Dżem z pędów świerka - SPRAWDZONY PRZEPIS

2024-05-31 11:39

Dżem z pędów świerka można zrobić tylko wczesną wiosną, gdy młode pędy są jeszcze bardzo delikatne. Dżem z pędów świerka to smaczny dodatek do pieczywa czy herbaty i prawdziwa skarbnica cennych składników odżywczych. Podajemy sprawdzony przepis.

Dżem z pędów świerka - SPRAWDZONY PRZEPIS

i

Autor: Getty Images

Młode pędy świerka obfitują w sole mineralne i witaminy (szczególnie bogate są w witaminę C, która nadaje im lekko kwaskowaty smak). Dopóki są młode i delikatne, można je jeść nawet na surowo, dodając do surówek, posypując zupy czy kanapki. Pędy jednak z czasem bardzo szybko ciemnieją i twardnieją - warto je więc zakonserwować w postaci dżemu lub syropu, abyśmy mogli przez cały rok korzystać z ich dobroczynnego działania. Poddane obróbce termicznej tracą na zawartości witaminy C, zachowują jednak inne cenne składniki, jak olejki eteryczne, garbniki i flawonoidy (te ostatnie mają właściwości antyoksydacyjne).  Dżem można jeść do pieczywa czy naleśników lub słodzić nim herbatę, co szczególnie polecane jest przy przeziębieniu i kaszlu, gdyż świerkowe olejki eteryczne zachowane w dżemie działają lekko wykrztuśnie.

Dżem z młodych pędów świerka – przepis

Na dżem nadają się tylko bardzo młode, deikatne pędy, nie dłuższe niż 5 cm. Pamiętajmy, by z każdego świerka obrywać niedużo pędów (nie więcej niż ¼), równomiernie z każdej strony po kilka, aby nie zakłócić procesu prawidłowego wzrostu drzewa. Składniki:

  • 100 g młodych pędów świerka pospolitego

  • 100 g cukru (najlepiej brązowego lub trzcinowego)

  • łyżka soku z cytryny

  • kilka łyżek wody

Pędy świerka opłukać, posiekać bardzo drobno lub zmiksować w blenderze. Przełożyć do rondelka, dodać cukier, sok z cytryny i wodę, podgrzewać mieszając, aż cukier się rozpuści. Gotować, aż masa ściemnieje. Gorący dżem przełożyć do czystego, wygotowanego słoiczka, szczelnie zamknąć.

Syrop z pędów świerka

W podobny sposób można zrobić syrop z pędów świerka. Zachowujemy proporcje, czyli mieszamy tyle samo (wagowo) cukru, ile jest pędów świerka, dodajemy odrobinę wody i gotujemy mieszając, aż masa podejdzie sokiem. Płyn dokładnie odcedzamy i osobno podgrzewamy na małym ogniu, aż powstanie gęsty syrop. Gorący przekładamy do słoiczka i szczelnie zamykamy. Jeśli syrop będzie mocno odparowany, po zastygnięciu będzie miał gęstą, smarowną konsystencję. Można go także używać jako smarowidło do pieczywa lub dodatek do ciast. 

Dodatkowe zastosowania młodych pędów świerka

Oprócz dżemu i syropu, młode pędy świerka mają zastosowanie w szerokim wachlarzu innych produktów. Można je wykorzystać do przygotowania nalewki, która działa rozgrzewająco i wspomaga odporność. Aby zrobić nalewkę, pędy świerka należy umieścić w słoju z alkoholową bazą, taką jak wódka lub spirytus, dodając do tego cukier. Po kilku tygodniach maceracji i regularnym wstrząsaniu, nalewka będzie gotowa do odcedzenia i przechowywania. Oprócz nalewki, pędy świerka mogą być również używane do aromatyzowania oliwy czy octu, co nadaje im unikatowy leśny zapach i smak, świetnie komponujący się z sałatkami i daniami mięsnymi. Ponadto, świeże pędy można zasuszyć i używać jako naturalną przyprawę, podobnie jak zioła, co jest szczególnie cenne w zimowe miesiące, kiedy dostępność świeżych ziół jest ograniczona.

QUIZ. Powiedzenia do zjedzenia - uzupełnij brakujące słowo i zostań mistrzem kulinarnych powiedzonek!

Pytanie 1 z 30
Pobić kogoś, to inaczej sprać go na kwaśne ....