Przetwory z fasolki szparagowej. Jak zrobić fasolkę na zimę?

2024-07-27 19:17

Fasolki szparagowej nie może zabraknąć i w twojej spiżarni! Wypróbuj sprawdzony przepis na fasolkę szparagową w słoikach.

Przetwory z fasolki na zimę

i

Autor: Getty Images

Żółta czy zielona fasolka szparagowa lepiej nadaje się do wekowania?

Obie odmiany fasolki szparagowej nadają się do przetworów, a wybór zależy od preferencji smakowych. Żółta fasolka szparagowa jest słodsza i delikatniejsza w smaku niż wyraziste zielone strączki.

Przepis na fasolkę szparagową w słoikach

Składniki:

• 4 kg fasolki szparagowej

• 8 łyżeczek cukru

• 8 łyżeczek soli

woda

• 4 łyżeczki kwasku cytrynowego

Przygotowanie:

Fasolkę szparagową dokładnie umyj i odetnij końcówki po obu stronach strączków. W garnku zagotuj wodę z 4 łyżeczkami soli i 4 łyżeczkami cukru. Na wrzątek wrzucaj fasolkę i gotuj ją od 2 do 4 minut (strączki nie mogą się rozgotować). Jeśli nie masz wystarczająco dużego garnka, możesz gotować fasolkę partiami w tej samej wodzie.

To ci się przyda: Do wody, w której będziesz gotować fasolkę, dodaj sporo cukru. Dzięki temu strączki będą delikatniejsze w smaku.

Odsączoną fasolkę szparagową wkładaj do słoika (najlepiej ustawiać strączki pionowo i ciasno jedne obok drugich). Do każdego słoika wsyp po pół łyżeczki soli, cukru i odrobinę kwasku cytrynowego. Zalej wodą do pełna i zakręć słoiki.

Wstaw słoiki do garnka, wlej wodę do około 3/4 wysokości słoików i gotuj je przez 60 min. Wyjmij z wody i ostudź. Po upływie 24 godzin powtórz gotowanie słoików. Tym razem możesz skrócić czas do 40 min.

Gdy słoiki zupełnie ostygną, możesz wynieść je do spiżarni. Tak zawekowana fasolka szparagowa powinna być smaczna przez następne 12 miesięcy.

Warto również pamiętać, że dodanie do słoików kilku ząbków czosnku czy listków laurowych może znacząco wzbogacić smak wekowanej fasolki. Dla amatorów ostrzejszych przetworów, świetnym dodatkiem będą także kawałki chili. Jeśli chcesz, aby fasolka miała bardziej wyrazisty smak i dłużej zachowała swoją chrupkość, dołożenie kilku plastrów imbiru przed wekowaniem jest godne rozważenia. Warto eksperymentować z różnymi przyprawami i dodatkami, aby znaleźć swoją ulubioną kombinację.