Jak przyrządzić musakę?

2024-06-02 4:18

Klasyka kuchni greckiej na naszym stole? Wczesną jesienią, gdy pomidory i bakłażany są najtańsze, warto podjąć to wyzwanie.

Jak przyrządzić musakę?

i

Autor: Getty Images

Co to jest musaka?

Musaka (po grecku „moussaka”) to zapiekanka, w której pierwsze skrzypce grają sos pomidorowy i bakłażany. Klasyczna wersja zawiera także mięso mielone, a wszystko pokryte jest pierzynką z gęstego greckiego jogurtu. Na porcję dla 4 osób będziemy potrzebowali: 1 duży bakłażan, 4 duże pomidory lub gotowy sos pomidorowy, ½ kg mięsa mielonego, 3 duże lub 6 małych ziemniaków (opcjonalnie), przyprawy (sól, pieprz, mielona papryka), 250 ml greckiego jogurtu.

Sposób przyrządzania

Bakłażany kroimy w plastry i solimy. To konieczne, by pozbyć się gorzkiego posmaku. Po 30 minutach, gdy puszczą sok,  płuczemy je pod zimną wodą i starannie osuszamy przy pomocy ręcznika papierowego. Grecy smażą bakłażany na oliwie, my możemy wykorzystać olej rzepakowy. Należy pamiętać, że bakłażany bardzo chłoną tłuszcz, więc jeżeli ktoś przejmuje się linią, powinien upiec skropione tłuszczem plastry bakłażanów na patelni grillowej lub w piekarniku na blasze wyłożonej papierem pergaminowym. Gotowe bakłażany powinny być miękkie i zrumienione.

Czas wziąć się za mięso mielone. Wersja grecka opiera się na baraninie, ale mięso wieprzowe lub wieprzowo-wołowe również zda egzamin. Na trzech łyżkach oleju przesmażamy pokrojoną w kostkę cebulę i dwa zmiażdżone ząbki czosnku. Gdy cebula się zeszkli, dodajemy mięso i smażymy, aż lekko się zrumieni. Wtedy dodajemy obrane i pokrojone w kostkę pomidory lub sos pomidorowy. Doprawiamy solą, pieprzem i papryką mieloną. Smażymy, aż pomidory się rozpadną i powstanie gęsty sos. Możemy go także zagęścić łyżką koncentratu pomidorowego.

Ciekawym urozmaiceniem musaki są ziemniaki. Najlepiej ugotować je w łupinkach, obrać i pokroić na plastry.

Formę do pieczenia smarujemy łyżką oliwy. Na dnie naczynia układamy warstwę ziemniaków, następnie bakłażanów, mięsa z pomidorami i ponownie bakłażanów . Wierzch wystarczy polać gęstym greckim jogurtem. Jeżeli ktoś ma ochotę na cięższą wersję potrawy, pierzynkę dla zapiekanki może przyrządzić ze śmietany, wymieszanej z jajkiem i tartym serem. Jeszcze inną opcją jest sos beszamelowy – by go uzyskać, musimy przygotować zasmażkę z łyżki masła i łyżki mąki, a następnie wlewać do niej małą strużką szklankę mleka, cały czas mieszając. Sos powinien być gęsty i aksamitny.

Zapiekankę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni i pieczemy 20-30 minut, aż wierzch się lekko zrumieni. Najlepszym i najłatwiejszym dodatkiem do musaki jest zielona sałata skropiona winegretem.

Musaka to danie, które można także modyfikować w zależności od gustów kulinarnych oraz dostępnych składników. Wielu szefów kuchni dodaje do niej dodatkowe warzywa takie jak cukinia czy papryka, które dodają potrawie więcej różnorodności smakowej i teksturalnej. Można także eksperymentować z serami – feta, halloumi czy miękkie sery kozle potrafią dodać wyjątkowego charakteru. Dla osób preferujących wersję bezmięsną, mięso można zastąpić soczewicą albo grzybami, które również świetnie komponują się z bakłażanami i pomidorami. Również przyprawy grają kluczową rolę i warto sięgnąć po takie jak gałka muszkatołowa, cynamon czy ziele angielskie, które nadadzą potrawie głębszego, bardziej aromatycznego smaku. Dzięki tym modyfikacjom musaka staje się daniem uniwersalnym, które można dostosować do różnych preferencji smakowych oraz dietetycznych.

Quiz kuchnia PRL. Czy pamiętacie jedzenie z dawnych czasów? 11/11 oznacza, że jedliście!

Pytanie 1 z 11
Na początek coś banalnego. Co sypało się na chleb w czasach PRL?
Chleb