Jak rozpoznać świeże jajka?
Kto ma lat "dziesiąt", na pewno dobrze pamięta sklepowe prześwietlarki do jajek. Przed laty droga z kurnika do sklepu była widać długa i wyboista, bo co któreś z kupionych jajek okazywało się śmierdzące. Dlatego właśnie pojawiły się prześwietlarki – ekspedientka wkładała jajka w dziurki podświetlane żarówką i te, które przepuszczały światło przez skorupkę można było zapakować klientowi w torebkę, a jajka ciemne nadawały się tylko do wyrzucenia.
Ale chociaż już od dawna z rzadka tylko się zdarza, że wśród kupionych jajek trafi się jakieś śmierdzące, wcale nie znaczy, że te, które nie odstręczają zapachem są świeże. Choć nadają się do zjedzenia, są po prostu niesmaczne.
Jak więc sprawdzić świeżość jajek?
-
Jajko zachowuje świeżość przez 28 dni od momentu zniesienia przez kurę. Biorąc pod uwagę, że zanim trafią do sklepu też mija jakiś czas, jajek, którym termin przydatności do spożycia mija za 2-3 dni lepiej już nie kupować.
-
Jajka zachowują dłużej świeżość, jeśli są przechowywane w warunkach chłodniczych. Jednak trzeba wiedzieć, że jajka nie lubią gwałtownych zmian temperatury, więc jeśli ze sklepowej półki szybko przeniesiemy je do domowej lodówki, to mogą szybciej się zepsuć.
-
Na jajkach trzymanych w zbyt wysokiej temperaturze może pojawiać się rosa, a nawet pleśń na skorupce. Takich nie wolno jeść!
-
Jajka z niewielkimi nawet pęknięciami szybciej się psują, dlatego warto w sklepie zajrzeć do opakowania.
-
Świeżość jajka można sprawdzić „na słuch” – jeśli potrząśnięte chlupoce, to znaczy, że białko jest już płynne i lepiej nie ryzykować rozbijania skorupki.
-
Po rozbiciu świeżego jajka żółtko nie powinno się rozpływać - jeśli jajko jest stare, żółtko rozleje się.
-
Białko powinno być krystalicznie przejrzyste, jeśli jest mętne, to znaczy że jajo jest nieświeże.
Inną prostą metodą sprawdzenia świeżości jajka jest test wodny. Polega na umieszczeniu jajka w misce z wodą. Świeże jajko powinno leżeć na dnie, natomiast lekko nieświeże jajko unosi się na jednym końcu pod kątem, a stare jajko wypływa na powierzchnię. Jest to wynik zmieniającej się zawartości gazów wewnątrz jajka w miarę upływu czasu. Dzięki tej metodzie można szybko i skutecznie ocenić świeżość jajek bez konieczności ich rozbijania.