Jak samodzielnie zrobić kefir?

2024-06-02 15:14

Wydawać by się mogło, że aby wyprodukować kefir niezbędne są specjalne, skomplikowane procesy technologiczne. Nic bardzie mylnego. Dowiedz się, jak w łatwy sposób sam przyrządzisz zdrowy i pyszny kefir.

Jak samodzielnie zrobić kefir?

i

Autor: Getty Images

Kefir – co to jest?

Kefir z języka tureckiego znaczy „czuj się dobrze”. Ten wytwarzany on pokoleń lekko gazowany, napój mleczny charakteryzuje się kremową konsystencją i kwaskowym smakiem. Powstaje na skutek fermentacji wywołanej przez bakterie i drożdże zawarte w tzw. ziarnach kefirowych. Naturalny kefir jest bogaty w wapń, witaminy B2, B12, D, biotyny oraz białka. Enzymy oraz bakterie probiotyczne, których duże ilości zawiera kefir, wspomagają procesy trawienne. Zawartość bakterii probiotycznych przypadająca na porcję niektórych kefirów jest dużo większa niż ta w jogurcie, dlatego jest on bardziej zalecany małym dzieciom.

Przepis na domowy kefir

  • 1 litr mleka pasteryzowanego (najlepiej w niskiej temperaturze)

  • 5-6 łyżek stołowych kefiru z żywymi kulturami bakterii (najlepszy taki bez dodatku mleka w proszku)

Mleko podgrzewamy do temperatury 30-40 st C. Dodajemy kefir, dokładnie wszystko mieszamy i przelewamy do naczynia z pokrywką. Zakrywamy i owijamy kocem. Zostawiamy na kilka godzin, najlepiej na noc. Rano mamy gotowy, gęsty i co najważniejsze zdrowy kefir własnej produkcji. Można go przechowywać nawet do 7 dni w lodówce. Do przygotowania kolejnej porcji najlepiej wykorzystać filiżankę z poprzedniej własnoręcznie zrobionej partii.

Właściwości kefiru

Pamiętajmy, że kefir oprócz swoich zalet smakowych ma również walory zdrowotne. W zależności od stopnia zakwaszenia może mieć właściwości przeczyszczające (kefir jednodniowy z niską zawartością alkoholu etylowego) lub redukujące objawy biegunki (kefir kilkudniowy z wysoka zawartością alkoholu etylowego). Poza tym zmniejsza on produkcję gazów w jelicie, minimalizuje objawy nietolerancji laktozy, chroni przed bakteriami chorobotwórczymi wnikającymi za pośrednictwem przewodu pokarmowego, wspomaga procesy regeneracji śluzówki jelita oraz zapewnia właściwą mikroflorę jelitową.

Jak w łatwy sposób włączyć kefir do diety?

  • Na śniadanie doskonale sprawdzą się musli z owocami zalane kefirem.

  • Na lunch niezastąpiony będzie smaczny i zdrowy sos do sałatki, przygotowany z kilku łyżeczek kefiru z sokiem z połowy cytryny, świeżymi ziołami oraz przyprawami do smaku.

  • Na deser w gorące letnie dni świetnym pomysłem będzie mrożony deser z kefiru zmiksowanego ze świeżymi owocami.

  • Szklanka kefiru do doskonała przekąska również przed snem.

Kefir, oprócz swoich dobroczynnych właściwości odżywczych i zdrowotnych, posiada również istotne zalety środowiskowe. Produkcja kefiru w domu zmniejsza ilość odpadów plastikowych, które są generowane przez kupowanie kefiru w butelkach lub kubkach w sklepach. Dodatkowo, korzystając z lokalnego mleka, można wspierać małych producentów i zmniejszyć ślad węglowy związany z transportem. Warto również zwrócić uwagę na zrównoważoną hodowlę bydła i wybierać mleko z gospodarstw ekologicznych, które dbają o dobrostan zwierząt oraz minimalizują negatywny wpływ na środowisko. Własnoręczne przygotowywanie kefiru to nie tylko korzyść dla zdrowia, ale także odpowiedzialność za naszą planetę.

Quiz. Co wiesz o tłustym czwartku? Wszyscy się znają, niewielu odpowie dobrze!

Pytanie 1 z 10
Kiedy obchodzi się tłusty czwartek?