Pani Walewska (Maria Łączyńska) była kochanką Napoleona. Szybko zaszła z nim w ciążę. Dziecko nie zostało następcą tronu, ale zapewniło jej posiadłości ziemskie. Maria po rozwodzie wyszła za mąż za kuzyna Napoleona – Filipem Antonim d'Ornano. Nie wiadomo jednak, dlaczego ciasto zostało tak nazwane. Być może ze względu, że tak ja Pani Walewskiej, mało kto był w stanie mu się oprzeć.
Składniki
Kruche ciasto
- 2 szklanki mąki pszennej
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- łyżeczka cukru waniliowego
- 0,5 szklanki cukru pudru
- 200 gram masła
- 4 żółtka
Beza
- 6 białek
- 1,5 szklanki cukru pudru
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
Krem
- 2 szklanki mleka
- 4 łyżki mąki pszennej
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- 2 żółtka
- 1 łyżka cukru waniliowego / aromat migdałowy
- 0,5 szklanki cukru pudru
- 200 gram masła
Dodatkowo • dżem z czarnej porzeczki • posiekane migdały
Przygotowanie
Bezy Białka ubić na sztywną pianę, a następnie powoli dodawać cukier puder. Na koniec wolno mieszając dodać mąkę ziemniaczaną. Ciasta kruchego Wszystkie składniki na kruche ciasto wyrobić, a następnie podzielić na dwie części.
Masy kremowej Jedną szklankę mleka zagotować z cukrem. Drugą natomiast zmiksować z żółtkami i mąką, a następnie dodać do gotującego się mleka i zagotować. Masło utrzeć na puch, stopniowo dodając ostudzony budyń (oczywiście cały czas mieszając). Na koniec można dodać jeszcze cukier waniliowy lub aromat migdałowy i wymieszać. Jedną część ciasta kruchego wyłożyć na spód formy o wymiarach 25 x 35 cm. Posmarować połową dżemu z czarnej porzeczki, a na niej umieścić połowę masy bezowej, która może być posypana migdałami (lub posiekanymi orzechami włoskimi). Piec w temperaturze 175ºC przez 40 minut. Tak samo należy postąpić z druga połową ciasta. Ostudzone placki należy przełożyć masą kremową. Po ok. 3 godzinach w lodówce ciasto jest gotowe do jedzenia. Smacznego!
Ciasto Pani Walewska, choć niewątpliwie wykwintne i eleganckie, nie jest trudne do zrobienia, pod warunkiem, że przestrzegamy kilku kluczowych etapów. Przede wszystkim ważne jest dokładne ubijanie białek na sztywną pianę, co zapewnia odpowiednią konsystencję bezy. Kruche ciasto powinno być wyrabiane krótkimi, aczkolwiek energicznymi ruchami, aby uniknąć zbytniego nagrzewania masła. Krem budyniowy warto przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem, aby miał czas ostygnąć przed połączeniem go z masłem - to zapewni jego aksamitną teksturę. Ważne jest również równomierne pieczenie obu blatów ciasta w jednakowej temperaturze, co pozwala zachować równomierną warstwową strukturę deseru. Ostatecznie cały deser warto odstawić na kilka godzin do lodówki, aby smaki idealnie się połączyły, a struktura stała się zwarte i jednocześnie delikatna. Staranne przestrzeganie tych kroków zagwarantuje sukces i niesamowite wrażenie smakowe każdemu, kto skosztuje ciasta Pani Walewska.