Jak zrobić domowe krówki?

2024-05-29 8:37

Krówki to od pokoleń ulubiony przysmak Polaków. W czasach, gdy trudno było je kupić, kobiety nauczyły się same robić krówki w domu. Coś z tej tradycji przetrwało do dziś. Podpowiadamy, jak zrobić domowe krówki.

Jak zrobić domowe krówki?

i

Autor: Getty Images

Jeśli chodzi o krówki, to są dwie szkoły: jedni lubią ciągutki, inni – kruche, takie, które rozpadają się w ustach. Kupując w sklepie, nigdy nie wiadomo było, na jakie się trafi. Przyrządzając je samemu, można poeksperymentować. Nie tylko bowiem smak, ale także konsystencja zależy od składników i ich proporcji.

Jak gotować masę na domowe krówki

Generalnie na masę krówkową składają się trzy podstawowe składniki: masło, cukier i mleko, przy czym ten ostatni składnik w wielu przepisach ulega wymianie na mleko kondensowane lub śmietankę kremówkę. Użycie mleka kondensowanego pozwala skrócić czas gotowania masy, trzeba jednak pamiętać, aby było to mleko niesłodzone (do masy i tak dodajemy sporo cukru). Z kolei, gdy dodamy śmietankę, masa będzie bardziej tłusta i ciągnąca. Gotowanie masy wymaga cierpliwości – zwłaszcza tę na bazie zwykłego mleka gotuje się dosyć długo (około godziny). Trzeba ją często mieszać i gotować na najmniejszym ogniu, gdyż ma tendencję do przypalania się. Z tego względu do gotowania warto użyć specjalnego garnka o podwójnych ściankach, przeznaczonego do gotowania mleka, lub wstawić naczynie z masą do garnka wypełnionego wodą (gotowanie w kąpieli wodnej). Do masy krówkowej można dodać łyżeczkę aromatu – waniliowego, śmietankowego lub arakowego, a także różne dodatki, np. ziarna sezamu lub kontrastujacą z nią kwaśnym smakiem kandyzowaną żurawinę.

Przepis na domowe krówki

Składniki:

  • 300 ml mleka skondensowanego niesłodzonego, 
  • 150 g cukru, 
  • 1/3 kostki masła, ewentualnie dowolny aromat

Przygotowanie: 

Wszystkie składniki wymieszać w garnku, doprowadzić do wrzenia cały czas mieszając. Gdy masa zgęstnieje i zmieni kolor na beżowy, zdjąć garnek z ognia i ucierać kilka minut. Gęstniejącą masę wylac do foremki wyłożonej folią aluminiową, odstawić do zastygnięcia. Pokroić na kawałki nożem posmarowanym olejem, cukierki zawinąć w celofan.

Wersja śmietankowa: Składniki:

  • 250 ml słodkiej śmietany kremówki, 

  • 250 g cukru, 

  • ½ kostki g masła, ew. aromat. 

Przyrządzamy krówki jak w poprzednim, przepisie.

Przepis na krówki kruche

Osobno podajemy przepis na krówki kruche. Robimy je na bazie mleka, dlatego gotowanie trwa nieco dłużej, gdyż płyn musi odparować. Dodajemy też więcej cukru, dzięki czemu masa będzie krucha

Składniki:

  • 2 szlanki mleka 3,2 %, 

  • 2 szklanki cukru, 

  • ½  kostki masła , 

  • 1 cukier waniliowy  

Przygotowanie:

W garnku rozpuścić masło, mleko oraz cukry. Mieszać tak długo aż masa będzie ściemnieje (około godziny), pod koniec gotowania zwiększyć gaz i mieszać energicznie. Masa jest gotowa, gdy jest gęsta zaczyna zastygać. Masę krówkową wlać do przygotowanego naczynia (należy robić to dość szybko , bo masa szybko zastyga), kroić, zanim całkowicie ostygnie, zawinąć w papierki.

W odniesieniu do osiągnięcia idealnej konsystencji krówek, kluczem jest również kontrola temperatury podczas gotowania. Aby uzyskać perfekcyjne ciągutki, masa powinna osiągnąć temperaturę około 118-120 stopni Celsjusza. W przypadku, gdy preferuje się krówki bardziej kruche, temperatura powinna sięgnąć 124-126 stopni Celsjusza. Najlepiej używać termometru cukierniczego, aby uzyskać precyzyjne pomiary. Jeśli termometru nie posiadamy, można przeprowadzić prosty test: nałóż kroplę masy na zimny talerz – dla krówek typu ciągutki kropla powinna zastygnąć, ale być miękka, natomiast dla krówek kruchych powinna stać się twarda i łamliwa. Dzięki tym technikom każda partia krówek może wyjść perfekcyjna, zgodnie z upodobaniami.

QUIZ. Powiedzenia do zjedzenia - uzupełnij brakujące słowo i zostań mistrzem kulinarnych powiedzonek!

Pytanie 1 z 30
Pobić kogoś, to inaczej sprać go na kwaśne ....