Jak zrobić lukier? Podajemy kilka sposobów na lukier

2024-06-02 17:03

Lukier jest znakomitym elementem wykończenia ciast, tortów, babek, mazurków, pączków i ciasteczek, a ze względu na słodycz jest również ważnym składnikiem ich smaku. Jest kilka sposobów przygotowania lukru.

Jak zrobić lukier? Podajemy kilka sposobów na lukier

i

Autor: Getty Images

Lukier otrzymuje się z cukru pudru, wody lub białek. Niektóre gospodynie nie lubią robić lukru, bo często w tej pierwszej wersji wychodzi im zła konsystencja (najczęściej jest za rzadki), z kolei w tej drugiej trzeba użyć surowych białek. Zawsze można, oczywiście, kupić gotowe masy lukrowe lub lukropodobne, ale trzeba pamiętać, że nie są one wolne od chemicznych ulepszaczy i utrwalaczy, nie są też wymarzonym wykończeniem ciast, bo kiepsko się na nich trzymają, odpadają i łamią się podczas krojenia. Warto więc poeksperymentować z własnym lukrem, a praktyka czyni mistrza. Podajemy kilka łatwych przepisów na lukier...

Lukier z cukru pudru ucierany

Potrzebujemy 1,5 szklanki cukru pudru, sok z jednej cytryny (można ją zastąpić kwaskiem cytrynowym rozpuszczonym w minimalnej ilości wody), 2-3 łyżek wody oraz ewentualnie dodatki smakowe (może być rum lub różne aromaty, przeciery owocowe itp.) Cukier puder ucieramy dodając po odrobinie soku cytryny i aromatu oraz tyle wody, żeby masa nabrała odpowiedniej konsystencji do lukrowania. Dodając wody po kilka kropli łatwo kontrolować gęstość lukru.

Lukier cytrynowy ucierany

Składniki: 1 szklanka cukru pudru, żółtko (pamiętajmy o uprzednim umyciu jajka), sok z ½ cytryny.Do miseczki wlewamy zółtko, wsypujemy cukier i dodajemy sok z cytryny. Ucieramy przez około 10 minut. Gdy masa wydaje się za rzadka dodajemy cukier, gdy za gęsta sok z cytryny.

Glazura o smaku cytrynowym

Potrzebujemy 2 białka, 1 szklankę cukru pudru, sok z 1 cytryny.Wystarczy wszystkie składniki ucierać przez ok. 15 minut. Lukier wylewamy na zimne wypieki.

Polewa mleczno-waniliowa

Składniki: 1 szklanka cukru pudru, ½ szklanki mleka, opakowanie cukru waniliowego, 2 łyżki masła.Wszystkie składniki zagotowujemy i na małym ogniu trzymamy jeszcze około dwóch minut, ciągle mieszając, by masa się nie przypaliła. Wypieki smarujemy ciepłym, ale już gęstniejącym lukrem.

Innym ważnym aspektem przygotowywania lukru jest jego kolorowanie oraz dekorowanie wypieków. Dla uzyskania różnorodnych kolorów, możemy użyć barwników spożywczych, które są dostępne w formie żelowej, płynnej i w proszku. Barwniki żelowe są szczególnie polecane, ponieważ nie wpływają znacząco na konsystencję lukru. Aby osiągnąć jednolity kolor, należy dodawać barwnik stopniowo, dokładnie mieszając po każdej kropli. Można także eksperymentować z naturalnymi barwnikami, takimi jak sok z buraków, szpinak lub jagody, które dodają delikatnych i naturalnych odcieni. Pamiętajmy również o odpowiednim przechowywaniu lukru – najlepiej w szczelnie zamkniętym pojemniku, aby uniknąć wysychania. Lukier przechowywany w chłodnym miejscu zachowa swoją konsystencję i świeżość przez kilka dni. Można go także przygotować wcześniej i schować do lodówki, a przed użyciem delikatnie podgrzać, aby znów stał się łatwy do rozprowadzenia.

QUIZ. Powiedzenia do zjedzenia - uzupełnij brakujące słowo i zostań mistrzem kulinarnych powiedzonek!

Pytanie 1 z 30
Pobić kogoś, to inaczej sprać go na kwaśne ....