Jak zrobić pasztet z cukinii? Podajemy przepis

2024-05-30 2:31

Cukinia to warzywo bardzo popularne na polskich stołach. Przyrządza się z niej pożywne zupy, drugie dania, sałatki i marynaty. Cukinia świetnie nadaje się do duszenia, smaczna jest również na surowo. Mówimy, jak przyrządzić pasztet z cukinii.

Jak zrobić pasztet z cukinii? Podajemy przepis

i

Autor: Getty Images

Przepisów na pasztet z cukinii znajdziemy w internecie mnóstwo. Podstawowe składniki do jego przyrządzenia to żółty ser, bułka tarta, jajka, cebula i oczywiście cukinia. W niektórych wariantach przepisu na pasztet z cukinii dodaje się także czosnek, pieczarki, marchewkę, otręby pszenne lub kaszę, np. kukurydzianą, a zamiast pietruszki, np. zioła prowansalskie i majeranek. Tylko od waszych upodobań smakowych i fantazji zależy, czy będziecie chcieli zmodyfikować podstawowy przepis i dodać jeszcze jakiś kolejny składnik, który urozmaici potrawę.

Przepis na pasztet z cukinii

Składniki:

  • 3 szklanki startej cukinii

  • 20 dag startego sera żółtego (np. typu gouda lub morski)

  • 1 cebula

  • 2 szklanki bułki tartej

  • 2 jajka

  • natka pietruszki

  • ½ szklanki oleju

  • sól, pieprz do smaku

Sposób przygotowania:Cukinię należy obrać, wydrążyć, zetrzeć na tarce o dużych oczkach i odcisnąć na sitku. Ser i cebulę ścieramy na tarce i mieszamy ze startą cukinią, dwiema szklankami bułki tartej, 2 jajkami i pokrojoną natką pietruszki. Do wszystkich składników dolewamy ½ szklanki oleju i przyprawiamy solą i pieprzem. Całość dokładnie mieszamy, wkładamy do długiej, prostokątnej brytfanki (keksówki) wyłożonej papierem do pieczenia i posypujemy z wierzchu bułką tartą. Wkładamy do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i pieczemy ok. 40-45 min (pasztet powinien się ładnie przyrumienić). Upieczony pasztet podajemy na ciepło, np. do drugiego dania lub jako zimną przekąskę.

Pasztet z cukinii można także przechowywać w różnorodny sposób, aby zachował swoją świeżość i walory smakowe na dłużej. Po upieczeniu i ostudzeniu, pasztet można podzielić na porcje i zamrozić. Warto wcześniej dobrze owinąć go folią spożywczą lub umieścić w szczelnych pojemnikach, by uniknąć przesiąknięcia innymi zapachami z zamrażarki. Kolejną metodą jest przechowywanie go w lodówce — w szczelnie zamkniętym pojemniku wytrzyma do pięciu dni. Jeśli chcielibyśmy nadać pasztetowi nieco luksusowego charakteru, możemy podać go z różnego rodzaju dodatkami, takimi jak żurawina, kremowy chrzan, czy śliwkowy sos. Tego typu kompozycje podkreślą smak potrawy, a nasz pasztet zyska w oczach gości, stając się wyjątkową propozycją na świąteczny stół lub spotkanie z przyjaciółmi.

QUIZ. Smakowite pary - połącz w pary przyprawy i potrawy i zgarnij komplet punktów

Pytanie 1 z 25
Ze świeżych liści bazylii przygotujesz: