Garam masala - przepis
Oczywiście mieszankę przypraw garam masala można kupić gotową w naszych sklepach, ale od każdego producenta będzie ona miała różne smaki (a nawet kolor). Inaczej będzie aromatyzować potrawy garam masala kupiona w małych sklepikach w Indiach. W tych ostatnich przyrządza się przyprawy hinduskie starymi metodami i to są prawdziwe smaki Indii. My też możemy spróbować zrobić garam masalę domowym sposobem. Składniki garam masala
-
40 g owoców kminu
-
25 g owoców kolendry
-
20 g nasion kardamonu
-
20 g czarnego pieprzu
-
15 g zmielonej gałki muszkatołowej
-
15 g goździków
-
3 liście laurowe
-
2 laski cynamonu
Sposób przygotowania:
Cynamon trzeba połamać na kawałki (ponieważ jest twardy można sobie pomóc tłuczkiem przez folię). Liście laurowe kruszymy (bez twardej żyłki). Wsypujemy teraz wszystkie przyprawy – bez gałki muszkatołowej - do miseczki.Podgrzewamy ok. 2 minut suchą patelnię i wrzucamy wszystkie składniki. Prażymy na małym ogniu aż przyprawy ściemnieją. Studzimy i mielimy (np. blenderem lub w młynku do kawy lub pieprzu). Dopiero po zmieleniu dodajemy gałkę i starannie mieszamy. Mieszankę przechowujemy w starannie zakręcanym słoiku. Jeżeli jeszcze nie próbowaliście garam masala, to jest ona nieco cierpka, pikantna, z posmakiem korzennym od cynamonu i goździków. W kuchni hinduskiej jest ona nieodzownym dodatkiem do dań mięsnych, a także znakomitych warzywnych. Garam masalę dodaje się zawsze na koniec gotowania.
Warzywa po hindusku z garam masalą
Składniki:
Ziemniaki (4 duże lub 8 małych), 2 marchewki, 2 cebule, szklanka zielonego groszku (np. rozmrożonego lub z puszki), szklanka pokrojonych pomidorów bez skóry, 4 łyżeczki garam masala, sól, olej (nie oliwa) do smażenia.
Sposób przygotowania:
Ziemniaki i marchewkę kroimy w kostkę, wrzucamy do osolonego wrzątku i gotujemy 10 minut, odcedzamy. Na rozgrzanym oleju trzeba zeszklić posiekaną cebulę, następnie dodajemy ziemniaki z marchewką, pomidory, groszek, po około 3 minutach duszenia dodajemy garam masalę i dusimy jeszcze 3 minuty, na końcu do smaku doprawiamy solą.
Garam masala stanowi nie tylko istotny element kuchni hinduskiej, ale również wykazuje liczne korzyści zdrowotne. Składniki tej mieszanki, takie jak kardamon, goździki i cynamon, posiadają właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz wspomagające trawienie. Na przykład, kmin pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, kolendra pomaga w obniżaniu poziomu cholesterolu, a czarny pieprz wspomaga przewodnictwo pokarmowe oraz wchłanianie innych składników odżywczych. Dodanie garam masala do codziennej diety może więc wspomagać nie tylko smak potraw, ale też ogólną kondycję zdrowotną organizmu. W związku z tym, samodzielne przygotowanie tej przyprawy w domu daje nie tylko pełną kontrolę nad jej smakiem, ale również jej jakością i świeżością, co bezpośrednio przekłada się na jej właściwości zdrowotne.