Jak zrobić sos serowy? Wypróbuj 3 przepisy na ostry i łagodny sos serowy

2024-06-03 6:19

Sos serowy to prosty patent na oryginalne danie. Przyjaciele zrobili ci niespodziankę i wpadli z niezapowiedzianą wizytą? Ty także zaskocz ich i podaj proste, a wykwintne danie z tego, co akurat masz w spiżarni, lodówce i zamrażarce: bukiet z jarzyn, makaron albo pieczone rybne filety z sosem serowym! Wypróbuj nasze przepisy na sosy serowe.

Jak zrobić sos serowy? Wypróbuj 3 przepisy na ostry i łagodny sos serowy

i

Autor: Getty Images

Sos serowy to prosty sposób na uatrakcyjnienie dań z ryb i jajek, potraw z jarzyn i makaronu. Zależnie od rodzaju sera, można go przyrządzić w wersji łagodnej lub ostrzejszej. Wypróbuj przepis na sos serowy.

Przepis na łagodny sos serowy z żółtego sera

W tej wersji bazą sosu jest jasna zasmażka, którą rozprowadzamy pół na pół bulionem i mlekiem, a na koniec dodajemy żółty ser. Aby sos nie był mdły, warto go przyprawić sokiem z cytryny i gałką muszkatołową. Dobry do jajek, jarzyn, krokietów.

Składniki: 2 łyżki masła2 łyżki mąki 1/4 litra bulionu (może być z kostki)1/4 litra mleka150 g utartego żółtego sera (np. gouda, ementaler)sok z cytryny, gałka muszkatołowa, ewentualnie sól

Przygotowanie:Masło rozpuść w rondelku, wsyp mąkę i podsmażaj mieszając, aż mąka lekko się zezłoci. Wlej zimne mleko i mieszaj energicznie, podgrzewając na małym ogniu, aż powstanie gładka masa. Następnie wlewaj stopniowo bulion, cały czas mieszając. Gotuj 7-10 minut i wciąż mieszając wsypuj po trochu żółty ser. Gdy się rozpuści, przypraw sos szczyptą startej gałki muszkatołowej, sokiem z cytryny i ewentualnie posól do smaku (z umiarem, bo bulion i ser są już słone).

Przepis na ostry sos serowy z sera pleśniowego

To sos dla miłośników wyrazistych smaków. Doskonale komponuje się z łagodnymi w smaku warzywami: kalafiorem, brokułami, fasolką szparagową, szparagami, gotowanym na parze porem. Dobry też jako dodatek do makaronu i gotowanych na parze lub pieczonych ryb.

Składniki:200 g dojrzałego sera z niebieską pleśnią (typu gorgonzola, roquefort)łyżka masła50 ml białego wytrawnego wina50 ml gęstej śmietanysól, biały pieprz

Przygotowanie:Masło stop w rondelku, dodaj pokruszony ser pleśniowy i podgrzewaj mieszając. Wlej wino i nadal podgrzewaj, wciąż energicznie mieszając, aż ser się rozpuści. Dodaj śmietanę, wymieszaj, przypraw do smaku białym pieprzem i ewentualnie solą.

Sos z topionego sera – dla oszczędnych i początkujących

Jeśli nie masz czasu na przyrządzanie zasmażki albo chwilowo nie dysponujesz tak wykwintnymi składnikami jak białe wino i ser pleśniowy, możesz szybko zrobić prosty sos serowy z tego, co akurat jest w lodówce: mleka, serka topionego i jajka.

Składniki:250 g sera topionego bez dodatków1/4 litra gorącego mleka1 surowe żółtkosok z cytryny i pieprz do smaku

Przygotowanie:Mleko zagotuj w rondelku, włóż topiony ser i mieszaj, aż się rozpuści. Surowe żółtko roztrzep w kubku, dodaj łyżkę – dwie ciepłego sosu i wymieszaj. Rondel zestaw z ognia, wlej żółtko wymieszane z sosem i zamieszaj – już nie gotuj. Sos przypraw sokiem z cytryny i pieprzem.

Warianty smakowe dla poszczególnych sosów serowych

Podczas przygotowywania sosów serowych, można eksperymentować z dodatkami, aby uzyskać jeszcze bogatsze smaki i aromaty. W przypadku łagodnego sosu serowego z żółtego sera można dodać drobno posiekany czosnek lub cebulę, które doskonale komponują się z potrawami z jajek i jarzyn. Dla ostrzejszego sosu serowego z sera pleśniowego, warto rozważyć dodanie posiekanych orzechów włoskich lub rukoli jako dekoracji i dodatkowej warstwy smaku. Natomiast do sosu z topionego sera świetnie pasują świeże zioła, takie jak szczypiorek, natka pietruszki lub koper, które dodadzą świeżości i koloru. Te drobne modyfikacje pozwalają dostosować sosy do indywidualnych gustów oraz okazji, czyniąc je jeszcze bardziej uniwersalnymi.

QUIZ: PRL na słodko. Pamiętasz te smaki i co wiesz o słodyczach z PRL-u?

Pytanie 1 z 10
Czekoladą numer 1 w PRL była: