Kuchnia gruzińska. Co to jest chaczapuri? Jak zrobić chaczapuri ze szpinakiem?

2024-05-31 10:22

Chaczapuri to jedna z bardziej rozpoznawalnych przekąsek kuchni gruzińskiej. Ten drożdżowy placek z serem podaje się z zimnym jogurtem z przyprawami. Najsmaczniejsze możemy zjeść w samej Gruzji ale warto spróbować przygotować chaczapuri samemu w domu. Podajemy przepis na domowe chaczapuri

Kuchnia gruzińska. Co to jest chaczapuri? Jak zrobić chaczapuri ze szpinakiem?

i

Autor: Getty Images

Co to jest chaczapuri?

Chaczapuri to tradycyjna przekąska kuchni gruzińskiej. Jest to placek drożdżowy zapiekany z serem. W niektórych regionach zapieka się go również z jajkiem lub pastą z fasoli. Nazwa potrawy oznacza: chaczo – ser, puri chleb. Do chaczapuri najczęściej podawany jest gęsty jogurt. Współczesne wersje chaczapuri może być przygotowywane z dodatkiem szpinaku czy sera wędzonego – wszystko zależy od upodobania.

Chaczapuri ze szpinakiem – przepis

Składniki ciasta:

• 30 dag mąki• ok. 1/2 szkl. mleka (najlepiej 2%)• 1 łyżeczka suszonych drożdży• 1/2 łyżeczki startej gałki muszkatołowejsólpieprz

Składniki farszu:

• 1/2 opakowania szpinaku (można dać więcej; farsz możemy wykorzystać też do innych potraw)• 2-3 łyżki startego sera żółtego• 1 ząbek czosnku• 1 łyżeczka chilisól i pieprz do smaku

dodatkowo potrzebujemy:

• oliwy do smażenia

Chaczapuri ze szpinakiem – przepis

Umyte liście szpinaku pozbawić łodyżek. Na patelni rozgrzać odrobinę oliwy. Czosnek obrać i posiekać. Wrzucić na rozgrzana oliwę i chwilę smażyć. Dodać szpinak. Po kilku minutach powinien być gotowy, dodać sól i pieprz do smaku. Odstawiamy do ostygnięcia.

W tym czasie przygotowujemy ciasto. Mąkę, drożdże, mleko oraz przyprawy mieszamy i zagniatamy. Odstawiamy na około 10-15 minut do wyrośnięcia. Jeśli ciasto będzie za suche, możemy dodać więcej mleka i odwrotnie – kiedy będzie zbyt mokre, dodać mąki. Kiedy ciasto wyrośnie, rozwałkowujemy je na prostokątny placek o grubości około 1/2 cm. Wykładamy szpinak, pozostawiając około 2 cm brzegu. Szpinak posypujemy serem i chili. Brzegi zawijamy jak kopertę i sklejamy.

Na dużej patelni rozgrzewamy oliwę. Placek pieczemy około 2 minut na jednej stronie i 2 minut na drugiej. Czynność powtarzamy czterokrotnie. W trakcie smażenia placek kilkakrotnie smarujemy oliwą. Na koniec pieczemy jeszcze pod przykryciem około 5 minut.

Podajemy z jogurtem bałkańskim lub greckim. Smacznego!

Różnorodność chaczapuri

Chaczapuri występuje w różnych wariantach zależnych od regionu Gruzji. Na przykład, adżarskie chaczapuri wyróżnia się charakterystycznym kształtem łódki z dodatkiem jajka w środku. Imertyńskie chaczapuri to płaski, okrągły placek z serem imeruli. Mingrelskie chaczapuri jest dodatkowo posypane startym serem tuż przed wypiekiem, co zwiększa jego intensywność smaku. Istnieje również wersja chaczapuri zwanego oszmszeruli, w którym ser jest mieszany z pastą z orzechów włoskich. Każdy z tych rodzajów chaczapuri ma unikalne cechy i wartość kulinarne, które przyciągają zarówno mieszkańców Gruzji, jak i turystów poszukujących autentycznych gruzińskich smaków.

Quiz. Kulinarne klasyki PRL-u. Dzisiejsza młodzież nie ma żadnych szans!

Pytanie 1 z 10
Jak nazywały się jedyne dostępne na rynku lody?