Kurczak z piwem faszerowany wątróbką wg przepisu M. Gessler - jak przyrządzić to danie?

2024-06-03 19:32

Kurczak z piwem według przepisu Magdy Gessler podbił podniebienia mieszkańców Cieszyna. Zgodnie z obowiązującymi ostatnio trendami poszukiwania małych browarów warzących lokalne piwa Magda Gessler odwiedziła Cieszyński Browar Mieszczański, w którym przeprowadziła kolejną kuchenną rewolucję. Teraz w tym lokalu można nie tylko wypić pyszne, produkowane "za ścianą" różne gatunki piw, ale dobrze zjeść, m.in. kurczaka marynowanego w piwie z farszem z wątróbki. Jak przyrządzić to danie?

Kurczak z piwem faszerowany wątróbką wg przepisu M. Gessler - jak przyrządzić to danie?

i

Autor: Getty Images

"Kuchenne rewolucje" Magdy Gessler w malowniczym Cieszynie przebiegły pod znakiem ciemnego piwa koźlak. Z dodatkiem tego piwa - warzonego na miejscu w Cieszyńskim Browarze Mieszczańskim - restauratorka przygotowała kilka oryginalnych dań, które na stałe weszły do karty: zupa piwna, kurczak marynowany piwem z farszem z wątróbki i słodka galaretka piwna z koglem-moglem, bitą śmietaną i prażonymi orzechami włoskimi. Cała "rewolucja" zakończyła się sukcesem - gościom smakowały wszystkie dania, byli też zachwyceni nowym, "przydymionym" wystrojem korespondującym z kolorem koźlaka. Podpowiadamy, jak przyrządzić danie, które królowało na stołach podczas uroczystej kolacji w Cieszyńskim Browarze. 

Kurczak marynowany w ciemnym piwie, faszerowany wątróbką - według przepisu Magdy Gessler z "Kuchennych rewolucji"

Przed zamarynowaniem kurczaka należy umyć i dokładnie wytrzeć ręcznikiem papierowym, żeby marynata trzymała się mięsa. W "Kuchennych rewolucjach" w Cieszyńskim Browarze Mieszczańskim Magda Gessler przygotowała oryginalną marynatę z ciemnym piwem. Połączyła roztarty czosnek (można go utłuc z moździerzu albo przecisnąć przez praskę), grubo mielony pieprz, sól, ciemne piwo Koźlak, musztardę i miód. Tak przyrządzoną marynatą trzeba natrzeć całego kurczaka. Wstawić do lodówki na co najmniej godzinę, a najlepiej na noc.

Farsz do kurczaka. Kurzą wątróbkę (uważając, by żadna nie miała woreczka żółciowego, bo cały farsz będzie gorzki!) trzeba dość drobno pokroić i przesmażyć z kilkoma plastrami wędzonego boczku pokrojonego w kostkę. Przestudzić i połączyć z miąższem z białego chleba pokrojonego w kostkę, grubo pokrojoną cebulą podpieczoną w piekarniku, skwarkami (powinny być zimne), dużą ilością zielonej pietruszki, kilkoma wędzonymi śliwkami (najlepsze są węgierki) i śmietaną - dolewamy jej tyle, żeby farsz miał odpowiednią gęstość. Farszem należy napełnić tuszkę.

Kurczaka pieczemy na złoty kolor w temp. 200 st. C, polewając wytworzonym sosem (ok. 45 min na każdy kilogram mięsa, przeciętnej wielkości kurczak ma 1,5 kg, więc pieczenie zajmie ok. godziny).

Adres Cieszyńskiego Browaru Mieszczańskiego - ul. ks. I. Świeżego 6, Cieszyn

Aby podkreślić regionalny charakter potrawy, warto zwrócić uwagę na możliwości, jakie daje włączenie do dań lokalnych składników. Na przykład, wędzone śliwki „węgierki” używane w farszu można zastąpić innym lokalnym przysmakiem – suszonymi owocami z okolicznych sadów. Alternatywnie, dodatek regionalnych przypraw, takich jak majeranek czy kminek, może wzmocnić smak i aromat kurczaka. Warto również eksperymentować z różnymi odmianami ciemnego piwa, dostępnymi w Cieszyńskim Browarze Mieszczańskim, aby każda potrawa niosła ze sobą unikalny, lokalny akcent. Dbanie o te detale nie tylko wzbogaca kulinarne doznania, ale także wspiera lokalnych producentów i podkreśla unikatowy charakter cieszyńskiej kuchni. Ponadto, smakosze mogą spróbować własnych wariacji na temat marynaty i farszu, dostosowując je do swoich upodobań kulinarnych.

QUIZ. Powiedzenia do zjedzenia - uzupełnij brakujące słowo i zostań mistrzem kulinarnych powiedzonek!

Pytanie 1 z 30
Pobić kogoś, to inaczej sprać go na kwaśne ....