Lody prawdziwe i fałszywe. Jak rozpoznać prawdziwe lody? Jakie lody są fałszywe?

2024-06-02 14:35

Dobre lody coraz trudniej kupić. Tradycyjne prawdziwe lody zastępowane są naszpikowanymi chemią i sztucznymi aromatami deserami produkowanymi przemysłowo. Jak rozpoznać prawdziwe lody?

Lody prawdziwe i fałszywe. Jak rozpoznać prawdziwe lody? Jakie lody są fałszywe?

i

Autor: Getty Images

Statystyczny Polak zjada w ciągu roku średnio 4 litry lodów. Nad Wisłą najchętniej wybierane są lody śmietankowe, czekoladowe i truskawkowe. Jak odróżnić te dobre prawdziwe lody od przemysłowych, które bardziej powinny nazywać się produktami lodopodobnymi?

Z czego zrobione są prawdziwe lody?

Dobre, tradycyjne lody są na deserem przygotowywanym na bazie mleka. Mleko powinno być jednym z głównych składników dobrych lodów. Oprócz niego znajduje się w nich najczęściej śmietanka, żółtka i świeże owoce. Tyle wystarczy, by stworzyć w domu pyszne, tradycyjne lody bez konserwantów i ulepszaczy. Tyle teoria. Praktyka pokazuje, że producenci lodów wykazują się coraz większą kreatywnością i ich produkty z prawdziwymi lodami mają niewiele wspólnego.

Sztuczne lody - co w nich znajdziemy?

Przemysłowi producenci lodów oszczędzają najczęściej na tym, co jest najdroższe. W lodach kupowanych w sklepie trudno będzie zatem znaleźć prawdziwe mleko. Zastępuje je mleko w proszku lub wręcz... woda! Wystarczy spojrzeć na opakowanie i przeczytać uważnie skład. Lody z białą czekoladą potrafią jej mieć 1%. Owocowe? Często składają się z niecałego procenta owoców!

Wszystko da się zastąpić sztucznymi barwnikami i aromatami. Do tego jeszcze jeden, wyjątkowo niezdrowy składnik. Utwardzane tłuszcze roślinne. Znajdziemy je w większości lodów przemysłowych. Specjaliści ostrzegają - takie tłuszcze wpływają na zaburzenia dobrego i złego cholersterolu w organizmie. Ich częste spożywanie grozi problemami z miażdżycą czy wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory. 

Jak odróżnić dobre lody od sztucznych?

Przede wszystkim należy unikać kolorowych deserów o bajecznych nazwach... Smerfowe, balonowe czy tiramisu w zasadzie na pewno będą miały w sobie chemiczne dodatki i z prawdziwymi lodami nie będą miały wiele wspólnego. W przypadku lodów kupowanych w sklepie, wystarczy szybki rzut oka na skład. Należy pamiętać, że składniki, których jest najwięcej w danym produkcie, zawsze są wymienione na początku. Jeśli zatem skład zaczyna się od wody albo cukru - warto pominąć taki zakup... Należy pamiętać, że prawdziwe, dobre lody, ważą więcej od przemysłowych, które zawierają w sobie więcej... powietrza! Tak, tym samym też naciąga się klientów.

Warto unikać także lodów włoskich, czyli popularnych świderków z automatów. Takie smakołyki powstają z mieszaniny wody i... proszku. 

Oprócz sprawdzenia składu, warto zwrócić uwagę na sposób przechowywania lodów. Prawdziwe, tradycyjne lody często wymagają odpowiedniego magazynowania w niższych temperaturach w porównaniu do ich przemysłowych odpowiedników, które mogą zawierać dodatki zapobiegające krystalizacji i rozwarstwieniu. W lodziarniach, które oferują prawdziwe lody rzemieślnicze, lody zazwyczaj sprzedawane są z dużych pojemników, z których łopatką dzieli się porcje na rożek lub do kubeczka. Dodatkowo, takich lodziarniach można często zobaczyć naocznie proces przygotowywania lodów lub poznać cały skład bezpośrednio od producenta. Warto też zwrócić uwagę na terminy przydatności do spożycia – prawdziwe lody mają zazwyczaj krótszą datę ważności, co wynika z braku konserwantów. Regularne odwiedzanie lokalnych lodziarni i próbowanie różnorodnych smaków pozwoli na wyrobienie własnych preferencji i stanie się bardziej świadomym konsumentem, cieszącym się pełnią smaku bez zbędnych dodatków.

Quiz. Sałatki PRL-u. Myślisz, że zgarniesz pełną pulę? Nadziejesz się już na 3 pytaniu!

Pytanie 1 z 10
Jaka sałatka królowała w PRL’u podczas różnych świąt, spotkań i domówek?