Jak zrobić naleśniki? Proste przepisy na słodkie i wytrawne ciasto do naleśników

2024-08-17 8:15

Naleśniki to jedno z najbardziej uniwersalnych dań – można je podawać na słodko lub na wytrawnie, jako danie główne lub na deser. Zależnie od potrzeb i upodobań, można też w rozmaity sposób przyrządzać ciasto na naleśniki. Oto przepisy na trzy odmiany ciasta naleśnikowego.

Naleśniki

i

Autor: Getty Images

Podstawowe ciasto na naleśniki

Proporcje wersji podstawowej ciasta naleśnikowego są następujące:

  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka mąki
  • 2 jajkaszczypta soli
  • 2–3 łyżki oleju
  • około 1/2 szklanki wody

Jeśli przewidujemy naleśniki na słodko, do ciasta można dodać szczyptę cynamonu lub przyprawy do piernika – takie naleśniki doskonale będą się komponować z farszem z prażonych jabłek lub z powidłami. Jeśli chcemy podać naleśniki w wersji wytrawnej, ciasto można przyrządzić z dodatkiem piwa, maślanki lub soku pomidorowego.

Naleśniki w wersji piwnej

Wytrawne naleśniki można usmażyć, dodając do ciasta piwo. Proporcje płynu są wtedy następujące: ¾ szklanki mleka, ¾ szklanki piwa; pozostałe składniki przepisu pozostają bez zmian.

Amatorzy bardziej wyrazistych smaków mogą dodać przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku. Naleśniki, dzięki bąbelkom zawartym w piwie, będą bardziej puszyste. Pasują do wszelkich wytrawnych farszy: mięsnych, warzywnych, z pieczarek i cebuli itp.

Naleśniki ziołowe z maślanką

W tej wersji mleko zastępujemy maślanką. Ponieważ maślanka jest bardziej gęsta niż mleko, trzeba ewentualnie dodać nieco więcej wody – od ¾ do 1 szklanki. Aby nieco podkręcić smak ciasta, można do niego dodać suszonych lub posiekanych świeżych ziół (ziół prowansalskich, koperku, szczypiorku).

Takie ziołowe naleśniki wyjątkowo dobrze pasują do farszy z warzyw i twarogu.

Naleśniki na czerwono

Do ciasta dodajemy po połowie maślanki i soku pomidorowego (czyli po ¾ szklanki) oraz sporą szczyptę papryki w proszku (jeśli mają to być naleśniki na ostro, dodajemy ostrą paprykę). Zamiast papryki może być też chili lub curry.

Takie ciasto to idealna podstawa do naleśników po meksykańsku (z farszem z mielonego mięsa, papryki i czerwonej fasoli) lub z kurczakiem curry.

Naleśniki czekoladowe

Dla miłośników słodkich wariantów, warto spróbować przygotować naleśniki czekoladowe. Do podstawowego ciasta można dodać 2-3 łyżki kakao lub gorzkiej czekolady roztopionej w małej ilości mleka. Aby ciasto było bardziej delikatne, można także dodać łyżeczkę wanilii. Naleśniki czekoladowe świetnie komponują się z owocami, bitą śmietaną, dżemem malinowym czy orzechowym kremem czekoladowym. Są idealnym deserem na różne okazje, zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.