Sok z tych owoców redukuje stres i chroni serce. Robiły go już nasze babcie

2024-08-23 8:15

Sok malinowy to lekarstwo zalecane przez nasze babcie i prababcie na przeziębienia czy początki grypy. Okazuje się, że sok malinowy ma właściwości podobne do wielu syntetycznych leków i przynosi ulgę w wielu schorzeniach. Na co pomaga sok malinowy?

Sok z malin

i

Autor: Getty Images

Dostępne w sklepach soki malinowe często są zrobione z aronii, co można łatwo sprawdzić, czytając ich skład na etykiecie. Jeśli zależy Ci na prawdziwym, domowym soku malinowym, najlepiej przygotować go samodzielnie.

Jak zrobić domowy sok z malin?

Sposobów jest kilka.

Najprostszy polega na umyciu malin i wsypywaniu ich warstwami do garnka, posypując każdą warstwę cukrem. Na 1 kg malin potrzeba około 0,2 kg cukru (można dodać więcej, jeśli lubisz słodszy sok).

Po odczekaniu co najmniej 20 minut, aż maliny puszczą sok, należy kilka razy je wymieszać. Następnie podgrzej garnek i poczekaj, aż zawartość się zagotuje. Po około 5 minutach gotowania przecedź sok przez gęste sitko lub gazę.

Uzyskany sok malinowy doprowadź ponownie do wrzenia, a następnie przelej do słoików, zakręć, odwróć zakrętką do dołu i zostaw do ostygnięcia. Wklęsła nakrętka będzie znakiem, że sok jest dobrze zamknięty i przez długi czas się nie zepsuje.

Inny sposób na uzyskanie soku z malin to wrzucenie umytych owoców do garnka z wodą (niepełna szklanka wody na 1 kg malin). Następnie od razu przystąp do gotowania. Gdy maliny puszczą sok, przesącz go przez sitko, dodaj cukier (0,2 kg na 1 kg malin) i ponownie zagotuj. Gotowy sok przelej do słoików.

Właściwości soku z malin. Na co pomaga?

Gdy łapie nas przeziębienie lub grypa warto sięgnąć po sok malinowy. Sok z malin zawiera bowiem naturalny kwas salicylowy (podobnie jak aspiryna czy polopiryna), dzięki temu sprzyja poceniu się, co obniża gorączkę. Zawarte w soku z malin olejki eteryczne również działają rozgrzewająco i antyseptycznie. Dzięki sokowi malinowemu łatwiej pokonamy więc infekcję.

Sok malinowy można też stosować profilaktycznie, bo zawiera dużo witamin i związków sprzyjających podniesieniu odporności. Do taki związków można zaliczyć polifenole, czyli antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze - neutralizujące działanie wolnych rodników. Wolne rodniki sprzyjają powstawaniu nowotworów i przedwczesnemu starzeniu się skóry - dlatego każda żywność zawierająca przeciwutleniacze jest dla nas korzystna.

Sok z malin zawiera też sporo potasu, magnezu i wapnia. Te składniki wzmacniają serce i obniżają ciśnienie tętnicze krwi, działają też przeciwmiażdżycowo. Potas zawarty w soku z malin reguluje gospodarkę wodną ludzkiego organizmu, co jest pomocne w schorzeniach nerek i wątroby. Picie soku z malin zalecane jest również przy niedokrwistości - ze względu na znajdujące się w soku malinowym związki żelaza i miedzi.

Sok malinowy pomocny jest też przy odchudzaniu - reguluje pracę układu pokarmowego, bo ma właściwości przeczyszczające, zawiera też pektyny i kwasy organiczne, które oczyszczają organizm z toksyn.

Sok malinowy może również wspierać zdrowie układu nerwowego. Zawarte w nim witaminy z grupy B, zwłaszcza B6 (pirydoksyna), odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu mózgu i syntezie neuroprzekaźników. Spożywanie soku malinowego może przyczyniać się do poprawy nastroju i zmniejszenia objawów stresu oraz lęku.

Dodatkowo, magnez obecny w soku malinowym wpływa korzystnie na układ nerwowy, pomagając w redukcji napięcia mięśniowego i skurczów, co jest szczególnie ważne dla osób prowadzących intensywny tryb życia lub narażonych na przewlekły stres.