Tarta czy quiche? Czym się różnią? Jak je przygotować?

2024-05-28 18:15

Czy wiesz, na czym polega różnica między tartą a quiche? Wydaje się, że są podobne, ale tak naprawdę to dwa różne dania. Podpowiadamy, jak zrobić pyszną tartę. Podajemy przepis na quiche.

Tarta czy quiche? Czym się różnią? Jak je przygotować?

i

Autor: Getty Images

Czy quiche i tarta to to samo?

Polski język określa obie te potrawy jednym słowem - placek.

Quiche to placek przygotowywany na słono. Składa się z kruchego ciasta i nadzienia warzywnego zalanego jajeczno-śmietanową masą. Quiche zazwyczaj jej wyższy niż tarta.

Tarta to danie przygotowywane zarówno na słono, jak i na słodko. W jego skład wchodzi podstawa z ciasta kruchego, francuskiego lub drożdżowego z odpowiednim nadzieniem. 

Jak zrobić pyszną tartę i quiche

Do wykonania tarty lub quiche potrzebna będzie blaszana lub ceramiczna tortownica. Okrągła, niska forma z charakterystycznym pofałdowaniem brzegu będzie odpowiednia do przygotowania tarty, a głęboka okrągła blacha sprawdzi się w przypadku quiche.

Ciasto na spód najlepiej zrobić samemu. Zajmuje to dosłownie 5 minut, można zawsze zrobić go więcej i zamrozić (z tego samego ciasta można też piec tarty na słodko). To klasyczne ciasto kruche.

Na mąkę wrzucić masło, posiekać nożem na jak najdrobniejsze kawałki, dodać wodę, olej, sól i wyrobić ręką. Trzeba zrobić to szybko. Ciasto po chwili będzie odchodzić łatwo od palców, wtedy należy uformować kulę i odstawić do lodówki. Niech poleży tam minimum godzinę i się schłodzi, może też pozostać tam na następny dzień.

Jeżeli bardzo Ci się spieszy to sprawdzonym sposobem na szybkie schłodzenie będzie rozłożenie ciasta od razu na wysmarowanej masłem tortownicy i wsadzenie całości do lodówki.

Jajka, śmietanę i mleko dokładnie ze sobą rozmełtać, dodać żółty ser i przyprawy.

Przygotowanie warzyw. Wybrane różne rodzaje młodych warzyw (marchewka, pietruszka, por, brokuły, kalafior, ziemniaki) obrać, umyć i zblanszować (czyli krótko obgotowane w osolonym wrzątku). Nadają się także cebula, czosnek, cukinia, szpinak - te proponujemy wcześniej poddusić chwilę na oliwie. Do tego warto dodać świeże zioła, nadają się np. tymianek, rozmaryn, cząber, szałwia, koperek, nać pietruszki, estragon, oregano (ale niekoniecznie wszystko na raz). Warzyw nie może być za dużo, ilość należy dobrać tak, żeby wszystko się zmieściło na tartownicy, a sos nie przelał.

Dobrym pomysłem jest mix warzyw z łososiem, pstrągiem, krewetkami.

Rozgrzać piekarnik do temperatury 200 stopni.

Rozłożyć ciasto w formie (także na boki tortownicy, podwijając je wysoko do samego brzegu) i nakłuć widelcem. Ułożyć warzywa i zioła, zalać sosem jajkowo-śmietanowym. Wierzch można dodatkowo posypać startym serem. Zapiekać około 35-45 minut. Podawać po upieczeniu na ciepło, ale bardzo dobrze smakuje na zimno.

Przygotowując quiche lub tartę, można również eksperymentować z różnymi rodzajami ciasta, aby nadać potrawie inny charakter i smak. Na spód można wykorzystać ciasto francuskie, które jest lżejsze i chrupiące po upieczeniu, lub ciasto drożdżowe, które sprawi, że danie będzie bardziej puszyste i sycące. Warto też pamiętać, że nadzienie można komponować według własnych upodobań, korzystając z różnych mięs, takich jak kurczak, wołowina czy bekon, oraz serów, jak feta, kozi ser czy gorgonzola. Eksperymentowanie z przyprawami, np. świeżo mieloną gałką muszkatołową, papryczką chili czy nawet odrobiną cynamonu w przypadku słodkich tart, może nadać daniu unikalnego i zaskakującego smaku. Zachowując elastyczność w wyborze składników, można stworzyć nieskończoną ilość wariantów quiche i tart, które będą idealne na różnorodne okazje - od codziennych posiłków po wykwintne kolacje.

QUIZ PRL. Kulinarne rarytasy Polski Ludowej

Pytanie 1 z 15
Z jakiej wędliny w PRL-u robiono kotlety "jajko w gniazdku"?
QUIZ PRL. Kulinarne rarytasy Polski Ludowej, czyli PRL na talerzu! Sprawdź swoją pamięć!