Najlepsza zalewa do ogórków konserwowych. Dzięki tym przepisom zrobisz pyszne korniszony
Ciężko zaprzeczyć, że ogórki konserwowe od wielu lat cieszą się ogromną popularnością. Często nie wyobrażamy sobie bez nich różnych sałatek czy koreczków. W zależności od dodatków, mogą być przyrządzone na ostro lub słodko. Sprawdź, jak zrobić ogórki konserwowe, aby zaskakiwały smakiem i chrupkością. Dzięki tym przepisom zrobisz pyszne korniszony.
Ogórki konserwowe - przepis tradycyjny
Smak i aromat ogórków w occie to przede wszystkim skład marynaty, którą zostaną zalane. W najbardziej klasycznej wersji potrzebujemy:
- zalewy z wody i octu spirytusowego w stosunku 5/2;
- cukru;
- dodatków (najlepiej gorczycy, pieprzu czarnego, ziela angielskiego oraz liści laurowych).
Ugotowaną zalewę chłodzimy, a w międzyczasie umyte i wysuszone ogórki układamy ciasno w słoikach. Dodajemy również po krążku cebuli oraz kilka plasterków marchewki. Na końcu wszystko pokrywamy zalewą z dodatkami, szczelnie zakręcamy słoiki i pasteryzujemy je na wolnym ogniu przez około 25 minut. Następnie słoiki układamy na ściereczce odwrócone do góry dnem i zostawiamy do ostygnięcia.
Ogórki konserwowe z papryczką chili
Ten przepis jest dla wielbicieli wyrazistych i ostrych smaków. Przygotowujemy je dokładnie tak samo, jak klasyczne ogórki, ale do słoika zamiast marchewki wkładamy ząbek czosnku i kawałki papryczek. Szczelnie zamknięte słoiki pasteryzujemy przez około 15 minut.
Ogórki konserwowe z miodem
W tym przepisie wszystkie składniki (gorczyca, koper, ziele angielskie, pieprz) dodajemy bezpośrednio do słoika z ogórkami, plastrami marchewki i odrobiną czosnku. Samą zalewę za to przygotowujemy poprzez stopniowe dodawanie produktów. Warto pamiętać, że miód i ocet wlewamy po zagotowaniu wody. Szczelnie zamknięte słoiki pasteryzujemy około 15 minut.
Ogórki konserwowe po kaszubsku
Wersja kaszubska ogórków konserwowych charakteryzuje się dodatkiem świeżej, słodkiej papryki. W słoiku układamy:
- ogórki;
- kilka grubych plastrów papryki;
- plastry cebuli;
- ząbek czosnku;
- kawałek kopru;
- gorczycę;
- kminek.
Następnie dodajemy zalewę przygotowaną z wody, octu, cukru w stosunku 4/1/0,5 oraz odrobiny soli.
Polecany artykuł: