Wiosenne kwiaty: co można z nich zrobić? Jak jeść kwiaty?

2024-06-02 7:51

Sałatki, naleśniki, syropy, napoje... Smakołyków z kwiatów jest bez liku. W ich przyrządzaniu od dawna specjalizują się mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Doceniali je nasi dziadowie, ale my podchodzimy do nich z pewną rezerwą. To błąd, bo kwiaty są zdrowe, smaczne, a na talerzu wyglądają zjawiskowo. Czy wiesz jak przyrządzić dania z kwiatów?

Wiosenne kwiaty: co można z nich zrobić? Jak jeść kwiaty?

i

Autor: Getty Images

Dania z kwiatów - jakie kwiaty można i warto jeść?

Kwiaty to nie tylko ozdoba domu i ogrodu. Wele z nich możemy jeść - gdy ich dodamy - potrawy zyskają na smaku i wyglądzie, a nasze zdrowie skorzysta z dobroczynnych składników zawartych w roślinach.

Dwa kwiaty, które często jadamy nie zdając sobie czasem z tego sprawy to kalafior i brokuł. Ale nie o tych kwiatach mowa. Od wczesnej wisony możemy naszą dietę wzbogacić o dary łąki i ogrodu. Jakie kwiaty możemy jeść?

Mniszek lekarski, popularnie zwany mleczem to nielubiany przez ogrodników chwast o bogatych walorach leczniczych. Z liści mleczu można robić sałatki, a jego kwiaty zbierac i przygotowywać z nich leczniczy syrop. Syrop z mniszka pomaga przy leczeniu przeziębień i poprawia odporność ogranizmu.

Fiołki i bratki to  rośliny z jednej rodziny Viola. Bratki mają doskonałe działanie na trawienie, pomagają też w zwalczaniu problemów ze skórą trądzikową. Kwiaty bratków i fiołków można bezpiecznie jeść na surowo - będą stanowiły doskonały i efektowny dodatek do sałaty. Fiołki można też konserwować w cukrze - takie fiołki stanowią elegancką ozdobę wyrafinowanych ciast i tortów

Nasturcja ma jadalne liście i kwiaty. Roślina ta kwitnie od czerwca do pierwszych jesiennych przymrozkó. Ma bardzo intensywny zapach i ostry smak - pasuje do potraw z serem, jajkami, do wzbogacenia smaku pasztetów, sufletów, zapiekanek. Nasturcja zawiera sole mineralne, olejki eteryczne i  błonnik. Ma działanie bakteriobójcze, zalecana w zakażeniach dróg oddechowych i moczowych.

Kwiaty cukinii - smaczne i nad wyraz delikatne są przysmakiem w krajach basenu Morza Śródziemnego - zwłaszcza we Włoszek i Grecji. Kwiaty można smażyć po zanużeniu w cieście naleśnikowym z dodatkiem np. ziół. Można je też faszerować a dopiero póżniej smażyć. Są wyśmienitą i elegancką przekąską.

Jadalne kwiaty to także liliowce, które znane są ze swojego subtelnie słodkawego smaku. Liliowce występują w różnych kolorach i kształtach, co sprawia, że są atrakcyjne nie tylko z powodu smaku, ale również pod względem wizualnym. W kuchni chińskiej i japońskiej znane są jako "złote igły" i często wykorzystywane do przygotowywania zup oraz sałatek. Kwiaty te można również faszerować mięsem lub warzywami, a następnie smażyć lub piec, co daje daniu wyjątkowy wygląd i smak. Liliowce są bogate w witaminy A i C, a także zawierają błonnik, co dodatkowo wzbogaca dietę w cenne składniki odżywcze.

QUIZ. Smakowite pary - połącz w pary przyprawy i potrawy i zgarnij komplet punktów

Pytanie 1 z 25
Ze świeżych liści bazylii przygotujesz: