ANDRZEJKI: jak się obchodzi andrzejki w Europie? Wróżby andrzejkowe w innych krajach

2024-05-31 4:43

Andrzejki obchodzi się nie tylko w Polsce. Świętuje się je również w wielu krajach Europy. Nie wszędzie jednak andrzejki są obchodzone 29 listopada. Dowiedz się, jakie są andrzejkowe wróżby i zwyczaje panujące w innych krajach Europy.

ANDRZEJKI: jak się obchodzi andrzejki w Europie? Wróżby andrzejkowe w innych krajach

i

Autor: Getty Images

W Polsce andrzejki obchodzi się w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię imienin świętego Andrzeja. W tym czasie organizuje się spotkania ze znajomymi lub w gronie rodzinnym, podczas których wykonuje się różne andrzejkowe wróżby. Mają one przepowiadać przyszłość - w szczególności pannom, które marzą o zamążpójściu. Polska nie jest jednak jedynym krajem, w którym świętuje się andrzejki. Jak obchodzi się andrzejki w Europie?

Andrzejki w Niemczech

W Niemczech andrzejki, czyli Die Andreasnacht obchodzi się w tym samym czasie co w Polsce – w nocy z 29 na 30 listopada. Jest to święto, w którym panny powinny prosić św. Andrzeja o pomoc w zamążpójściu. W Niemczech uważa się, że jeśli panna prześpi andrzejkową noc nago, ujrzy we śnie swojego męża. Dziewczyny powinny także zwracać uwagę na to, z której strony w andrzejki szczekają psy, gdyż właśnie z tego kierunku przybędzie do nich wyczekiwany wybranek. W andrzejki w Niemczech wychodzili też na ulicę pierwsi kolędnicy.

Andrzejki w Rosji

Wróżby przepowiadające przyszłość wykonuje się również w Rosji. Zabawy odbywają się tam od 7 do 19 stycznia. Najważniejsza jest noc z 18 na 19 stycznia, czyli w święto Chrztu Pańskiego. 18 stycznia o godzinie 23.45 panny siadają przed dużym lustrem mając małe lusterko na kolanach, tak aby jedno odbijało się w drugim. Wcześniej w kilku miejscach wokół lustra ustawia się zapalone świece. Następnie przywołuje się narzeczonego. Jeśli panna będzie patrzeć intensywnie w lustro o północy powinna ujrzeć twarz swojego przyszłego męża.

Andrzejki na Ukrainie

Na Ukrainie andrzejki świętuje się 13 grudnia. Tego dnia panny jedzą naleśniki i cukierki, gdyż wierzą, że przyniesie im to szczęście w poszukiwaniu męża. Jest to również czas na psoty i figle – np. zdejmowanie bram przy okolicznych domach. Pannie, która mieszka w domu, który stał się obiektem figli wróży się szybkie zamążpójście.

We Włoszech tradycja andrzejkowa nie jest aż tak popularna jak w Polsce, Niemczech czy Rosji, jednakże pod pewnymi względami przypomina wróżby związane z dniem św. Łucji, obchodzonym 13 grudnia. W nocy z 12 na 13 grudnia, panny w niektórych włoskich regionach wierzą, że mogą zobaczyć swojego przyszłego męża we śnie, jeśli przed pójściem spać wykonają pewien rytuał. Polega on na spożyciu specjalnie przygotowanej kolacji, składającej się głównie z potraw z morskich stworzeń takich jak ostrygi i krewetki, uważanych za symbole płodności. Dodatkowo, zjadane są pieczywa w formie kształtów mających przypominać owoc granatu, co ma przynieść szczęście w miłości i małżeństwie. Obchody te są również okazją do wspólnych spotkań i zabaw z rodziną i przyjaciółmi, często przy akompaniamencie lokalnej muzyki ludowej i tańców.

QUIZ. Co wiesz o znakach zodiaku? Tylko najlepsi zgadną wszystkie odpowiedzi
Pytanie 1 z 15
Co oznacza nazwa zodiak?