Jakie PRZESĄDY są najpopularniejsze?

2024-05-29 0:23

Przesądy często zmuszają nas do irracjonalnych zachowań. Wracając się do domu po coś, czego zapomnieliśmy, siadamy na trzy sekundy. Unikamy przejścia pod drabiną. Robimy trzy kroki w tył po tym, jak czarny kot przebiegnie nam drogę. Jakie są najpopularniejsze przesądy?

Jakie PRZESĄDY są najpopularniejsze?

i

Autor: Getty Images

Ciężko wyjaśnić, skąd bierze się popularność przesądów. Można powiedzieć, że ludzie starają się za wszelką cenę sprzyjać szczęściu, stąd uznają, że wykonywanie pewnych czynności, do których zmuszają ich zabobony, jest w porządku. Jakie są najpopularniejsze przesądy w Polsce?

Czarny kot

Niektóre przesądy mają przynieść nam szczęście, a inne wprost przeciwnie. Mocno zakorzeniona w polskiej kulturze jest wiara, że jeśli czarny kot przebiegnie nam drogę, to spotka nas nieszczęście. Jednak aby uniknąć pecha, można szybko zareagować, choć nie mamy tu na myśli unikania kotów ani ich odstraszania. Wystarczy zrobić trzy kroki w tył, które mają odczarować zły urok.

Torebka na górę

Szczególnie popularnym zabobonem jest również ten związany z damskimi (choć nie tylko!) torebkami. Wszystkie mamy i babcie często pilnują, by ich córki bądź wnuczki nigdy nie stawiały torebki na ziemi. Podobno w czasie, gdy ona tam sobie wygodnie leży, jej cenna zawartość, a więc pieniądze, z niej uciekają. Dlatego torby i torebki należy stawiać na jakimkolwiek podniesieniu.

Wróciłeś po zapomnianą rzecz? Usiądź i policz do trzech

Często zdarza nam się czegoś zapomnieć z domu. Jeśli nie okazujemy się zbyt leniwi, by się po to wrócić, to nie można po prostu ot tak wejść i wyjść z mieszkania! Gdy już cofniemy się po zapomnianą rzecz, należy w domu spokojnie usiąść, policzyć do trzech i dopiero wyjść. Co się może stać, jeśli tak nie zrobimy? Tradycyjnie, jak to w przesądach, spotka nas pech. A tego przecież chcielibyśmy uniknąć.

Pechowy piątek

Piątek trzynastego to pech sam w sobie. Niestety, nie da się od niego ucieć ani w jakikolwiek sposób zapobiec złym wydarzeniom. Chyba że ktoś jest na tyle zmęczony i obojętny na świat, że jest w stanie przespać cały dzień... Nie proponujemy wówczas zostawania w domu. W końcu nawet w tak dobrze znanym otoczeniu może nas spotkać nieszczęście.

Pełnia źle działa na kolory

W trakcie pełni księżyca nie wolno robić kilku rzeczy. Mowa tu szczególnie o farbowaniu włosów, ubrań czy nawet zwykłym praniu. Wykonywanie tych czynności może sprawić, że kolory jakie miały nasze ubrania, czy jakie miały przybrać nasze włosy, okażą się wyblakłe i zupełnie nie takie, jakie miały być pierwotnie. Nie robimy również przetworów - słoiki się nie zamkną!

Inne popularne przesądy

Jednak są jeszcze inne przesądy, których w zestawieniu najpopularniejszych nie może zabraknąć. Przede wszystkim nie wita się z nikim przez próg, nie gwiżdże w domu, nie wchodzi do domu z otwartą parasolką, nie przechodzi pod drabiną, odpukuje się w niemalowane drewno i nosi łuski karpia w portfelu. Dlaczego? Unikamy pecha, a pomagamy szczęściu! Bardzo proste!

Dlaczego wierzymy w przesądy?

Okazuje się, że skłonność do wiary w przesądy można tłumaczyć różnymi czynnikami psychologicznymi i społecznymi. Jednym z najważniejszych jest potrzeba kontroli nad własnym życiem i redukcji niepewności. Przesądy dają ludziom poczucie bezpieczeństwa i kontroli, zwłaszcza w sytuacjach, które są trudne do przewidzenia czy zrozumienia. W obliczu stresu czy niepewności ludzie często uciekają się do zabobonów jako formy zabezpieczenia. Dodatkowo, przesądy mogą wzmacniać więzi społeczne - wspólne rytuały i wierzenia mogą stanowić platformę do nawiązywania relacji i tworzenia wspólnoty. Nie bez znaczenia jest także dziedziczenie tych wierzeń z pokolenia na pokolenie, co prowadzi do ich głębokiego zakorzenienia w kulturze i tradycji. Nawet osoby, które deklarują brak wiary w przesądy, mogą mimowolnie przestrzegać pewnych rytuałów ze względu na ich kulturową akceptację.

QUIZ. Co wiesz o znakach zodiaku? Tylko najlepsi zgadną wszystkie odpowiedzi

Pytanie 1 z 15
Co oznacza nazwa zodiak?