Od hulaki do nadwornego wieszcza
Rasputin urodził się w 1872 roku w ubogiej rodzinie. Był niewykształconym hulaką i rozpustnikiem. Jeden z chłopów, któremu ukradł konia, uderzył go kołem w głowę. Podobno od tego momentu Rasputin zyskał dar jasnowidzenia. Zafascynowany religią popadł w fanatyzm. Porzucił rodzinę, wędrował po Rosji, nauczał i uzdrawiał nieuleczalnie chorych, aż w końcu trafił na carski dwór w Petersburgu. Mikołaj II i Aleksandra od razu obdarzyli na wielkim zaufaniem. Stał się ich doradcą w najważniejszych decyzjach politycznych.
Co przepowiedział Rasputin?
Rasputin panoszył się na carskim dworze, był nielubiany, podejrzewano go o spisek przeciwko carowi. Gdy jasnowidz zaczął rozsiewać plotki o swoim romansie z Aleksandrą, car wpadł w szał i wyrzucił go z dworu. Rozgniewany Rasputin zagroził, że jeśli w ciągu doby nie przyjmie go powrotem, po 8 miesiącach utraci syna, a potem tron. Przepowiednia spełniła się. Pozornie niegroźne skaleczenie w kolano Aleksego doprowadziło do zakażenia, w wyniku czego stan syna Mikołaja pogarszał się. Zdesperowani rodzice zwrócili się z prośbą o pomoc do Rasputina. Po kilkugodzinnej medytacji jasnowidz wysłał na dwór wiadomość, że dziecko nie umrze. W tym samym czasie Aleksy wyzdrowiał, Rasputin natomiast wrócił do łask caratu.
Rasputin przewidział swoją śmierć i przyszłość rodziny carskiej. Rok przed spełnieniem przepowiedni, uprzedził cara, że umrze przez nowym rokiem. Tak też się stało. Co do swojej śmierci, zastrzegł, że jeśli zginie z rak chłopów, to carska Rosja przetrwa przez kolejnych 100 lat, jeśli z rąk szlachcica, to car i jego rodzina zginą. I ta przepowiednia doczekała się spełniania. Rasputina zabił księże Feliks Jaskupow, rodzina carska została brutalnie zamordowana na Uralu.
Najsłynniejsze proroctwo Rasputina dotyczyło przyszłości Rosji. Jasnowidz mówił m.in. „o przyjściu cara niebędącego już carem, ale mającego więcej władzy”. Naukowcy dopatrują się w tej przepowiedni zapowiedzi nadejścia Stalina.
Wieścił również, że 15 miesięcy od jego śmierci (grudzień 1916 rok) dojdzie do przeniesienia stolicy do Moskwy i walki z Kościołem. 14 marca 1918 roku stolicę faktycznie przeniesiono do Moskwy, w Rosji zaczęli rządzić komuniści, utworzono Związek Radziecki i wypowiedziano wojnę Prawosławnej Cerkwi.
Jednym z mniej znanych, ale równie istotnych aspektów życia Rasputina było jego wpływ na medycynę i psychologię tamtego okresu. Rasputin, pomimo braku formalnego wykształcenia, mógł korzystać z metod, które dzisiaj byłyby interpretowane jako bliskie technikom hipnotyzerskim i psychoterapeutycznym. Jego umiejętność uspokajania młodego Aleksego, cierpiącego na hemofilię, oraz działanie, które mogło stymulować układ nerwowy i immunologiczny chłopca, zaintrygowały współczesnych lekarzy i badaczy. Dzięki tym zdolnościom zdobywał uznanie, a nawet lojalność ludzi, którzy nie mieli pojęcia o mechanizmach psychologicznych rządzących tymi zjawiskami. W ten sposób Rasputin stał się nie tylko doradcą duchowym, ale również swego rodzaju pionierem nieznanych wtedy jeszcze technik psychologicznych.