Przepowiednie. Co wieści przepowiednia licheńska?

2024-06-03 7:18

Do Lichenia co roku ciągną tłumy pielgrzymów. To w tym miejscu, w 1850 roku, Maryja objawiła się pasterzowi Mikołajowi Siatce i przepowiedziała losy Polski. Mówimy, co wieści przepowiednia licheńska.

Przepowiednie. Co wieści przepowiednia licheńska?

i

Autor: Getty Images

Objawienie Matki Boskiej i święty obraz

W 1813 r. pod Lipskiem, po przegranej bitwie wojsk napoleońskich, ranny żołnierz Tomasz Kossowski ostatkiem sił doczołgał się do zarośli, gdzie żarliwie modlił się o pomoc Matki Boskiej. Wówczas objawiła mu się piękna pani ze znakiem Orła Białego na piersi, w złotej koronie i złotym płaszczu. Matka Boska oznajmiła żołnierzowi, że wyzdrowieje i wróci do domu. Poprosiła go, aby powrocie odnalazł obraz, który najlepiej odzwierciedla jej oblicze i umieścił go w miejscu publicznym. Dzięki temu będzie mogła czuwać nad narodem polskim.

Przepowiednia Matki Boskiej spełniła się – żołnierz ocalał i wrócił do rodzinnej wioski, Izabelina. 23 lata pielgrzymował w poszukiwaniu odpowiedniego obrazu. Dopiero we wsi Logota pod Częstochową ujrzał obraz Matki Boskiej w przydrożnej kapliczce. Przedstawiała Maryję dokładanie taką, jaka mu się objawiła. Przez 8 lat obraz wisiał w domu żołnierza, dopiero przed śmiercią umieścił go na sośnie w lesie grąblińskim.

W 1850 roku ubogiemu pasterzowi, Mikołajowi Sikotce, który pasał tam bydło objawiła się Matka Boska i przekazała mu swoją przepowiednię odnośnie przyszłości Polski.

Co przepowiedziała Matka Boska?

Objawienie Matki Boskiej z 1850 roku przeszło do historii jako przepowiednia licheńska.

Pamiętnego dnia, Maryja poprosiła Mikołaja, by ostrzegł ludzi, że „za ich grzechy zbliża się kara boża”. Ludzi miały nękać choroby. Maryja apelowała o nawrócenie bezbożnych i modlitwę, zwłaszcza różańcowe rozważanie życia i męki Pana Jezusa. Poprosiła też pasterza, by uporządkował miejsce, w którym wisi jej obraz, „bo cały naród tu przyjdzie i moc łask czerpać będzie”. Maryja wieściła, że gdy nadejdą ciężkie dni, każdy kto do niej przyjdzie, będzie wysłuchany. Swoje wstawiennictwo Maryja wyraźnie skierowała do narodu polskiego: „Obraz niech będzie przeniesiony w godniejsze miejsce i niech odbiera publiczną cześć. Przychodzić będą do niego pielgrzymi z całej Polski i znajdą pocieszenie w swych utrapieniach. Ja będę królowała memu narodowi na wieki. Przyjdą czasy, że naród polski będzie mnie czcił w tym wizerunku. Na tym miejscu będzie zbudowany klasztor”.

Przepowiednia licheńska doczekała się spełnienia. W latach 90. XX w. w Licheniu Starym wzniesiono Bazylikę Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski dla upamiętnienia objawień z XIX w. Jest to miejsce spotkań pielgrzymów z całej Polski.

Warto również wspomnieć, że obraz Matki Boskiej Licheńskiej, obecnie umieszczony w Bazylice Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski, posługuje się nadaniem licznych łask i cudów. Wielu wiernych, którzy przybywają do Lichenia, twierdzi o doznanych uzdrowieniach i duchowych przemianach za wstawiennictwem Matki Boskiej Licheńskiej. Co roku bazylika odwiedzana jest przez około 1,5 miliona pielgrzymów, co czyni ją jednym z najważniejszych sanktuariów maryjnych w Polsce. Wyjątkowe znaczenie tego miejsca podkreślają także liczne pielgrzymki grup zawodowych, w tym strażaków, rolników i marynarzy, które stały się już wieloletnią tradycją. Bazylika w Licheniu, dzięki swoim wyjątkowym walorom architektonicznym i duchowym, nadal przyciąga rzesze wiernych szukających duchowego pokrzepienia oraz realizacji obietnic przekazanych przez Matkę Boską w przepowiedni licheńskiej.

QUIZ. Co należy zrobić po zobaczeniu czarnego kota? Przesądy nadal żywe. Tylko komplet punktów przyniesie ci szczęście

Pytanie 1 z 10
Które zdarzenie przynosi pecha zgodnie z przesądem?