Przesądy - co oznacza STŁUCZONY KIELISZEK?

2024-05-30 22:09

Zgodnie z przesądami, stłuczone lustro oznacza 7 lat nieszczęścia. Czy równie mocno powinniśmy się obawiać stłuczonego kieliszka? Czy jest to zapowiedź pecha i powód do paniki? Dowiedz się, co oznacza stłuczony kieliszek.

Przesądy - co oznacza STŁUCZONY KIELISZEK?

i

Autor: Getty Images

Magia przesądów

Pomimo, iż przesądy to przypisywanie pewnym rzeczom i zjawiskom symboliki nie mającej racjonalnego wytłumaczenia, większość ludzi bezgranicznie pokłada w nich wiarę. Choć są pozbawione związku przyczynowo-skutkowego, zajmują silną pozycję w światopoglądzie wielu (zdawać by się mogło racjonalnie myślących) ludzi.

Magia przesądów opiera się na stereotypach, a te jak wiemy, na dobre zadomowiły się w tradycji i kulturze danego narodu. Jeden z najbardziej spopularyzowanych przesądów głosi, że rozbite lustro wieści nadejście nieszczęścia, zwłaszcza w miłości. Czy to znaczy, że stłuczony niezdarnie kieliszek sprowadzi na nas złe siły? Mówimy, jaką symbolikę ma stłuczony kieliszek.

Symbol nieszczęścia

Wiele teorii głosi, że stłuczony kieliszek może symbolizować nieszczęscie. Dzieje się tak, gdy stłuczemy go w domu. Wówczas istnieje groźba, że sprowadzimy na dom oraz jego mieszkańców problemy, nieprzyjazną atmosferę, kłótnie, niepowodzenia itp. Mniej więcej taką wersje zdarzeń przewidują senniki, wedle których „rozbity kieliszek to symbol nieprzyjaźni, negatywnych uczuć". Prawdopodobnie te negatywne konotacje związane ze stłuczonym kieliszkim dodatkowo podsyca symbolika rozbitego szkła. Jeśli wierzyć zabobonom, stłuczone lustro sprowadza nieszczęście aż na 7 długich lat! Większość ludzi często odczytuje symbolikę rozbitego kieliszka właśnie jak szkła, uznając, że to jedno i to samo. Tymczasem rozbity kieliszek nie określa dokładnie na jak długo „sprowadzi" na swego sprawcę pecha.

Rozbity kieliszek - symbol szczęscia

„Szczęście w nieszczęsciu" stłuczony kieliszek ma też swoje pozytywne strony. Jeśli młoda para po wypiciu szampana wyrzuci za siebie kieliszek, a ten rozpadnie się w drobny mak, może liczyć na szczęście i powodzenie w życiu. W tym przypadku symbolika stłuczonego kieliszka nie powinna więc odstarszać, a raczej zachecać nowożeńców do korzystania z tego przesądu. W końcu rozbicie kieliszka nie należy do najtrudniejszych wyzwań, a przecież dzięki temu państwo młodzi mogą ściągnąć na siebie dobrobyt i szczęście. Być może to właśnie w rozbitym kieliszku tkwi magia udanego pożycia małżeńskiego.

Regionalne różnice w przesądach dotyczących stłuczonego kieliszka

Warto zwrócić uwagę na różnice regionalne w postrzeganiu przesądów dotyczących stłuczonego kieliszka. Na przykład w niektórych krajach Europy Wschodniej, takich jak Rosja, stłuczony kieliszek jest uznawany za wyraz szczęścia i ochrony przed złymi duchami. W ten sposób roztrzaskanie szkła podczas wesela czy innej uroczystości ma na celu odstraszenie złych mocy i zapewnienie pomyślności. Z kolei w krajach skandynawskich unika się tłuczenia naczyń w domu, wierząc, że takie działanie może ściągnąć nieszczęście na rodzinę. W Japonii z kolei, tradycyjnie unika się rozbijania szkła, ponieważ uważa się, że włamujące się krańce mogą przyciągnąć pechową energię. Te różnice pokazują, jak głęboko zakorzenione są przesądy w kontekstach kulturowych i jak różnorodnie mogą być interpretowane w zależności od lokalnych tradycji i wierzeń.

Quiz skojarzeniowy. Wybierz odpowiedź, która nie pasuje
Pytanie 1 z 10
Co tutaj nie pasuje?