Jeżeli myślisz, że zorganizowanie zabaw dla dzieci jest bardzo pracochłonne i wymaga przygotowania wielu różnych przedmiotów, to jesteś w błędzie. Wbrew pozorom istnieje bardzo dużo zabaw andrzejkowych dla dzieci, które nie wymagają od ciebie ogromnych nakładów pracy i czasu. Andrzejkowe zabawy dla dzieci w zasadzie nie różnią się zbytnio od tych, które proponujemy dorosłym. Każdą andrzejkową wróżbę można również przerobić na wersję dla dzieci.
Wróżba z butów - wersja dla najmłodszych
Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą, w którą mogą bawić się zarówno dzieci, jak i dorośli jest wróżba z butów. Polega ona na tym, że właściciele obuwia zdejmują po prawym bucie i ustawiają je kolejno, tak żeby "pociąg z butów" kierował się w stronę drzwi. Dorosły, którego but jako pierwszy przekroczy próg weźmie ślub wcześniej niż pozostali uczestnicy. Wersją dla dzieci może być taka: czyj but pierwszy przekroczy próg, tego pierwszego odwiedzi Święty Mikołaj.
Zabawy andrzejkowe ze sznurówką
- Czyja sznurówka jest najdłuższa. Do pudełeczka, koszyka lub reklamówki wrzucamy, uprzednio wyciągnięte z dziecięcych butów, sznurówki. Każde z dzieci wyciąga po jednej sznurówce, a następnie porównujemy ich długość. Ten maluch, który wyciągnie najdłuższy sznurek, urośnie największy. Musisz jednak pamiętać, żeby wśród sznurówek nie znalazła się jedna bardzo króciutka, żeby nie zrobić któremuś z dzieci przykrości.
- Najdalszy rzut sznurówką. Zabawa ta polega oczywiście na najdalszym rzucie sznurówką. Aby jednak wszystko przebiegało sprawiedliwie, należy ustawić maluchy w szeregu na linii startowej, z której będą musieli wykonać swoje rzuty. Ten, kto rzucił najdalej, również w życiu zajdzie najdalej - będzie sławny i bogaty.
- Sznurówkowe literki. Każde dziecko musi rzucić swoją sznurówką za siebie, przez lewe ramię. Jeżeli sznurówka ułoży się w kształt, podobny do konkretnej litery alfabetu, wówczas będzie ona pierwszą literę imienia najlepszego przyjaciela. Jeżeli znak na podłodze nie przypomina litery, można wówczas powtórzyć rzut.
Wróżba z lania wosku - wersja dla dzieci
Zabawa polegająca na laniu wosku przez klucz jest jedną z najbardziej znanych andrzejkowych tradycji. Dzieciom również można zaproponować tę wróżbę, w nieco uproszczonej wersji. Wystarczy przygotować kawałki wosku (lub parafiny), klucz z dużym otworem i miskę z zimną wodą. Zamiast wróżyć przepowiednie dotyczące przyszłości, dzieci mogą zgadywać, w jakie kształty uformował się wosk po zastygnięciu na wodzie i co te kształty mogą przedstawiać. Przy odrobinie wyobraźni i zachęcie ze strony dorosłych, może to być świetna forma kreatywnego i bezpiecznego spędzenia czasu, a także rozwijanie wyobraźni i zdolności interpretacyjnych najmłodszych. Każde dziecko otrzymuje kawałek wosku, który rozpuszczony w garnuszku wylewa przez klucz do miski z wodą. Następnie wszyscy wspólnie odgadują, jakie kształty powstały i co mogą symbolizować — czy to zwierzęta, przedmioty, a może coś zupełnie innego.