Krosno: jakie atrakcje oferuje Krosno?
Krosno leży na obszarze Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, wchodzącej w skład Pogórza Środkowobeskidzkiego. Historyczne centrum miasta leży w widłach Wisłoka i jego lewobrzeżnego dopływu Lubatówki (na wys. około +278 m.n.p.m.). Warto przejść się po krośnieńskim Rynku, by zobaczyć piękne zabytkowe kamieniczki, z których część ma charakterystyczne arkadowe podcienia. Budynki pochodzą głównie z XVI i XVII w., niektóre są rekonstrukcją z przełomu XIX i XX w. Na Rynku w Krośnie znajduje się także nowoczesna fontanna. Przypomina kwiat, a strumienie wody sięgają do 3 metrów wysokości.
Zwiedzając Krosno, nie można przegapić pozostałości murów obronnych, których budowę rozpoczęto w latach 60-tych XIV w. (zostały ufundowane przez Kazimierza Wielkiego). W tym samym czasie rozpoczęto także budowę kościoła farnego, którego wieża-dzwonnica została włączona w ciąg murów obronnych.
Plan wycieczki po Krośnie może także obejmować obejrzenie: dawnego pałacu Biskupiego (jako drewniany budynek powstał w XIV w., potem go przebudowano), gmachu dawnego Kolegium Jezuickiego (powstał w latach 1660-67, ufundowany przez Stanisława Zarembę, sędziego ziemskiego sandomierskiego), gmachu Sądu (wzniesiony w latach 1910-1913 na potrzeby sądu powiatowego, wg projektu Stanisława Bergmana), dawnej siedziby Towarzystwa Zaliczkowego (wzniesiona w latach 1893-1894 w stylu neorenesansowym, wg projektu Adolfa Stapfa).
Podczas spaceru można się natknąć na pomniki, m.in.: Ignacego Łukasiewicza (konstruktor prototypu lampy naftowej), Mikołaja Kopernika, Jana Pawła II, Marszałka Józefa Piłsudzkiego.