Co warto zobaczyć w Łodzi? Łódź: jakie atrakcje i zabytki oferuje to miasto?

2024-05-29 16:58

Łódź to specyficzne miasto – w powszechnej świadomości funkcjonuje jako jedna z brzydszych miejscowości w Polsce, która może się poszczycić jedynie pamiętającą jeszcze czasy „Ziemi Obiecanej” ulicą Piotrkowską. Czy słusznie? Dowiedz się, co warto zobaczyć w Łodzi.

Co warto zobaczyć w Łodzi? Łódź: jakie atrakcje i zabytki oferuje to miasto?

i

Autor: Getty Images

Według obiegowych opinii Łódź jest nieciekawa, brzydka i nie ma w tym mieście nic wartego zobaczenia. Ale okazuje się, że Łódź prężnie się rozwija, z każdym rokiem pięknieje i oferuje turystom wiele atrakcji kulturalnych i rozrywkowych. Sami mieszkańcy Łodzi są dumni ze swojego miasta i zachęcają, by je odwiedzić i samemu się przekonać, jakie jest piękne i jaką ma niepowtarzalną atmosferę.

Jeśli Łódź, to oczywiście Piotrkowska…

Ulica ta jest wizytówką miasta. Piotrkowska to najdłuższy deptak handlowy w Europie – ma ponad 4 km długości. Spacerując Piotrkowską, możemy podziwiać piękne, eklektyczne i modernistyczne kamienice z XIX w., m.in. kamienicę Johanna Petersilge "Pod Gutenbergiem", kamienicę Karola Scheiblera u zbiegu Piotrkowskiej i Próchnowskiej czy kamienicę Hermana Konstanta. Przy ulicy Piotrkowskiej znajduje się także większość łódzkich klubów i restauracji.

Łódzkie rezydencje i pałace

Jest ich ponad dwadzieścia. Wybudowane zostały dla żydowskich oraz niemieckich właścicieli i zachowały się w niezłym stanie lub są pieczołowicie restaurowane. Warto zobaczyć m.in. pałac Poznańskiego – największą rezydencję fabrykancką w Łodzi, w której dziś znajduje się Muzeum Miasta Łodzi, modernistyczny pałac Alfreda Biedermanna – dziś to siedziba Katedry Historii Sztuki oraz Instytutu Kultury Współczesnej Uniwersytetu Łódzkiego, a także neorenesansowy pałac Edwarda Herbsta – obecnie jest to siedziba Muzeum Sztuki.

Łódź – zabytki architektury przemysłowej

Zwiedzając Łódź, nie można pominąć skansenu Miejskiej Architektury Drewnianej. Powstał w 2008 roku przy Centralnym Muzeum Włókiennictwa. Znajduje się w nim siedem budynków: pięć drewnianych domów robotniczych, kościół ewangelicki i letnia willa. Zobaczymy tu pozostałości łódzkiego przemysłu i przyjrzymy się warunkom, w jakich mieszkali pracujący w fabrykach włókienniczych robotnicy, a także jak mogła wyglądać ich droga do pracy. Warto też zobaczyć Księży Młyn – rozległą dzielnicę, pochodzącą z okresu rozkwitu przemysłowej Łodzi, na którą składają się budynki fabryczne, osiedle mieszkaniowe, rezydencje właścicieli i wille dyrektorskie z ogrodami, ulice, a nawet bocznice kolejowe, szkoła, dwa szpitale, remiza straży ogniowej, gazownia i klub fabryczny. Księży Młyn przyciąga dziś rzesze turystów, fotografów i artystów pragnących zobaczyć to specyficzne XIX-wieczne miasto w mieście i poczuć jego atmosferę.

Łódź, czyli Hollyłódź

Łódź znana jest również jako siedziba Państwowej Wyższej Szkole Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej, tzw. Filmówki. To tutaj kształcili się wybitni reżyserzy, m.in.: Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Antczak czy Krzysztof Zanussi, aktorzy: Barbara Brylska, Janusz Gajos, Leonard Pietraszak, Zbigniew Zamachowski czy Cezary Pazura, a także znani na całym świecie operatorzy filmowi: Piotr Sobociński,  Sławomir Idziak czy Paweł Edelman. Miłośnicy polskiego kina mogą wstąpić do Muzeum Kinematografii poświęconego polskiej sztuce fotografii, sztuce filmowej i polskim superprodukcjom. Muzeum mieści się w pałacu Karola Scheiblera – jednego z największych łódzkich fabrykantów pochodzenia niemieckiego. W Łodzi, na wspomnianej już Piotrkowskiej, znajduje się też – wzorowana na hollywoodzkiej – Aleja Sław z gwiazdami wybitnych osobowości polskiego kina.

Jak dobrze znasz Świętokrzyskie? Rozpoznaj miejscowośc po nazwie powiatu
Pytanie 1 z 13
Która miejscowość znajduje się w powiecie buskim?