Florencja - co warto zobaczyć w mieście, które jest perłą Toskanii?

2024-07-14 11:46

Florencja to jedno z najczęściej odwiedzanych włoskich miast. Nie dość, że jest położone w pięknej Toskanii, to stało się inspiracją dla wielu twórców i kolebką renesansowej sztuki. Sprawdź, dlaczego warto odwiedzić Florencję i jakich atrakcji nie możesz ominąć, będąc w tym mieście.]

Katedra we Florencji

i

Autor: ChiccoDodiFC/Getty Images

Historia Florencji już od zarania jej dziejów przedstawia się imponująco. Miasto założył Juliusz Cezar, który w 59 r. p. n. e. zorganizował tam kolonię dla byłych żołnierzy, którą nazwał "Florentia", czyli "Kwitnąca". Liczba turystów, którzy każdego roku odwiedzają Florencję zdaje się potwierdzać spostrzeżenie rzymskiego przywódcy: to miasto, które na przestrzeni wieków stało się jedną ze światowych stolic sztuki, a piękna dodaje mu położenie w samym sercu Toskanii. Przeczytaj, co koniecznie musisz zobaczyć, przebywając w tym mieście. Pamiętaj, że Florencja ma tak wiele atrakcji, że aby obejrzeć większość z nich, trzeba by zarezerwować co najmniej dwa tygodnie. Jednak i kilkudniowy, lub nawet weekendowy, wyjazd ma sens. Konieczne jednak okaże się dokonanie wyboru kilku spośród wszystkich florenckich zabytków.

Florencja: katedra Santa Maria del Fiore

Nad umieszczonym w centrum miasta Piazza del Duomo góruje imponująca katedra Santa Maria del Fiore. Jej budowa była ogromnym wyzwaniem dla średniowiecznych konstruktorów - ruszyła w 1296 roku, a ukończono ją dopiero w 1436 roku. Wszystko dzięki genialnemu architektowi Filippo Brunelleschiemu, który wpadł na innowacyjny wówczas pomysł żebrowej budowy sklepienia kopuły. Zbudowano ją aż z trzech rodzajów marmuru: biały sprowadzono z Carrary, zielony z Prato, a różowy z Maremmy. Bogato zdobiona z zewnątrz, katedra w swoim wnętrzu jest bardzo skromna.

Florencja: baptysterium św. Jana i dzwonnica Giotta

Tuż obok Santa Maria del Fiore znajduje się baptysterium św. Jana. To jeden z najstarszych budynków w mieście, powstały w okresie od XI do XIII wieku. Baptysterium, stworzone na planie ośmioboku, zachwyca zwłaszcza swoimi... drzwiami wejściowymi. Autorem jednej pary jest Andrea Pisano, drugiej i trzeciej - Lorenzo Ghiberti. Drzwi usytuowane od północnej strony zachwyciły samego Michała Anioła. Nie bez przyczyny nazywane są Bramami Raju - przedstawiajacymi obrazy nawiązujące do Biblii. Warto wejść również na dzwonnicę Giotta, skąd rozciąga się przepiękny widok na Florencję. To odpowiednia nagroda za wspinaczkę po 414 stopniach.

Florencja: Galeria Uffizi

Jedno z najstarszych i najsłynniejszych muzeów na świecie początkowo miało służyć jako miejsce, gdzie będą się znajdować najważniejsze w mieście biura ("uffizi" znaczy właśnie "biura"). Jednak Giorgio Vasari, który rozpoczął budowę na zlecenie Kosmy I Medyceusza zmarł, podobnie, jak jego zleceniodawca, przed jej zakończeniem. Franciszek Medyceusz przekształcił ostatnie piętro budynku w galerię z najwspanialszymi dziełami w kolekcji Medyceuszów. Dzisiaj w Galerii Uffizi znajdują się dzieła m. in. Michała Anioła, Leonarda da Vinci, Sandro Boticelliego (wszyscy trzej byli florentczykami), Rafaela, Tycjana, Rubensa, Rembrandta, Caravaggia, van Dycka.

Florencja: Ponte Vecchio

Ponte Vecchio, czyli Stary Most, pojawia się na prawie każdej pocztówce z Florencji. To jedyna w swoim rodzaju, a na dodatek zupełnie bezpłatna, atrakcja turystyczna. W średniowieczu powstały tu pierwsze sklepy z mięsem, jednak na rozkaz księcia Ferdynanda zostały zlikwidowane - dochodził z nich zbyt intensywny zapach. Dzisiaj na Ponte Vecchio rządzą złotnicy i jubilerzy. Ponte Vecchio jest jedynym mostem, który ocalał we Florencji z II wojny światowej.

Florencja: Pałac Pittich

Pałac Pittich, w przeciwieństwie do większości atrakcji turystycznych we Florencji, leży na południowym brzegu rzeki Arno. Ta część miasta nie jest tak popularna wśród turystów jak część północna, ale jej również nie brakuje atrakcyjności. Zaraz po zejściu z Ponte Vecchio łatwo można dojść do tego renesansowego pałacu. Jego budowę zlecił florencki bankier Luca Pitti, jednak zdążył umrzeć, zanim ją dokończono. Po latach za swoją siedzibę obrali Palazzo Pitti Medyceusze. Dzisiaj to największy kompleks muzealny we Florencji, za nim rozciągają się imponujące Ogrody Boboli - park, który ma powierzchnię prawie 11 hektarów. To między innymi w Ogrodach Boboli dzieje się akcji bestselleru Dana Browna - "Inferno".

Do atrakcji, które we Florencji na pewno warto zobaczyć, zaliczyć można również takie miejsca jak: Galeria Akademii, Plac Michała Anioła (z przepięknym widokiem na Florencję), kościoły: Santa Maria Novella, San Miniato i Santa Croce, Plac Republiki, Plac della Signoria. Przydatna okaże się również wycieczka poza Florencję - do Fiesole. To miasteczko, w którym pozostały ślady, i to całkiem dużo - jest nawet specjalne muzeum - po Etruskach, starożytnej ludności, zamieszkującej dawną Italię.

Florencja jest także znana z imponującej kolekcji ogrodów i parków, które stanowią oazę spokoju i zieleni w sercu miasta. Jednym z najważniejszych jest Ogród Bardini, położony na wzgórzu w pobliżu rzeki Arno. Ogród ten oferuje nie tylko przepiękne widoki na panoramę Florencji, ale także urokliwe alejki, fontanny, altany i różnorodne kompozycje roślinne, w tym ogród różany oraz wiosenny ogród azalii i rododendronów. Kolejnym godnym odwiedzenia miejscem jest Ogród Stibbert, będący częścią muzeum o tej samej nazwie. Z kolei Giardino delle Rose to uroczy ogród różany, który znajduje się u stóp Piazzale Michelangelo, oferując zarówno piękne kwiatowe scenerie, jak i niezwykłe widoki na miasto. Spacer po tych zielonych zakątkach dostarcza chwil wytchnienia i pozwala na chwilę oderwania się od zgiełku turystycznych atrakcji.