Różowe jeziora na świecie. Skąd wziął się ten fenomen?
W kilku miejscach na świecie możemy zobaczyć jeziora, które mają charakterystyczną różową barwę. Sporo takich akwenów jest w Australii, gdzie znajduje się najpopularniejsze różowe jezioro Hillier. Woda nabiera tu takich barw ze względu na czerwony barwnik, który wytwarzają glony. Do zabarwienia akwenu przyczynia się też zasolenie zbiornika wodnego.
Z ciekawostek, jezioro Hillier ma ok. 600 metrów szerokości i znajduje się na wyspie Middle. Otoczone jest białym piaskiem, a wokół akwenu jest bujny las eukaliptusowy. Nawet po przelaniu wody z jeziora do naczynia barw nadal jest różowa.
Fotografie z różowym jeziorem mają ogromną popularność w mediach społecznościowych. Wszyscy podziwiają imponującą przyrodę, która otacza akwen.
- Tak różowo, że aż nie do uwierzenia! - zachwyca się jeden z internautów na Instagramie.
Kolejne z australijskich jezior, których woda również zabarwiła się na różowo to Hutt Lagoon, Bumbunga i MacDonnel. Są one mocno zasolone i także kolor nabrały dzięki glonom.
Jednak krajobrazy niczym z bajki zobaczymy również w innych częściach świata. Przykładem jest jezioro Dusty Rose w Kanadzie. I tu znów kolejna ciekawostka. Jezioro w przeciwieństwie do innych akwenów o podobnej kolorystyce, nie jest jeziorem słonowodnym. Zabarwia się w wyniku pigmentacji otaczającego go środowiska. Za kolor odpowiada mączka skalna pochodząca z lodowca, a jezioro zasilane jest wodą, która obmywa lawendowe skały.
Także Europa może się pochwalić różowym jeziorem. Salina de Torrevieja i La Salina de La Mata w Hiszpanii to akweny, które należą do najciekawszych cudów natury. Pierwsze jest jedynym różowym jeziorem na naszym kontynencie. Swoją barwę zawdzięcza algom, a cały akwen otacza piękna piaszczysta plaża. W pobliżu znajduje się miasteczko Torrevieja, do którego można dostać się ze słynnego kurortu Alicante.
Kolejne nietypowe jezioro o barwie gumy balonowej znajdziemy w Afryce, a konkretnie w pobliżu stolicy Senegalu. Lac Retba to słone jezioro, które położone jest ok. 20 km od Dakaru. Różowy kolor uzależniony jest od kątów padania promieni słonecznych. Woda staje się różowa przez wysokie zasolenie i obecność sinic, a dzieje się to w listopadzie (powodem są glony Dunaliella salina) i tak jest do maja.
Kolorowe jeziora na Dolnym Śląsku
W Polsce, co prawda różowego jeziora nie mamy, ale możemy za to się pochwalić kolorowymi jeziorkami w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku. Jeziorka powstały w wyniku eksploatacji pirytu i znajdują się na różnych wysokościach. Dwa z nich są sezonowe. Dzięki temu możemy podziwiać np. jezioro Purpurowe i jezioro Żółte.
Polecany artykuł: