Gdzie oglądać Perseidy? W tych miejscach w Polsce niebo jest najciemniejsze

2024-07-17 19:24

Miłośnicy spoglądania w nocne niebo nie mają czasem łatwego zadania. Zanieczyszczenie nieba światłem znacznie utrudnia to zadanie. Niestety sytuacja ta jest dość powszechna. Na szczęście w Polsce istnieje kilka miejsc, które z założenia chronione są przed smogiem świetlnym. To właśnie tu najlepiej obserwować Perseidy!

niebo

i

Autor: Canva

Problem zanieczyszczenia światłem

Nocnie niebo fascynowało ludzi od zawsze. Rozgwieżdżone, tajemnicze, piękne. Niestety postęp cywilizacyjny znacznie utrudnia obecnie jego obserwację. A to za sprawą postępującego zanieczyszczenia światłem. Niestety, świetlny smog znacznie utrudnia obecnie podziwianie gwiazd i różnego rodzaju zjawisk astronomicznych, np. pojawienia się na niebie roju Perseidów. Problem jest szczególnie poważny w okolicach większych skupisk ludzkich.

Sytuacja ta od lat jest znana astronomom i niepokoi ich. Stad pomysł szczególnego chronienia niektórych miejsc przed zanieczyszczeniem światłem. W Polsce jest ich pięć i to właśnie tu najlepiej podziwiać piękno nocnego nieba i zachodzących na nim zjawisk. Idealną okazją do tego będzie pojawienie się na przełomie lipca i sierpnia roju Perseidów.

Kiedy obserwować Perseidy 2024

Perseidy to coroczny rój meteorów, którego szczyt przypada około połowy sierpnia. W tym roku maksimum  ich aktywności odnotować będzie można 12 i 13 sierpnia. Nie będzie to jednak jedyna okazja do podziwianie gwiezdnego spektaklu, jaki dadzą. Perseidy można obserwować już od połowy lipca, a biorąc pod uwagę, że są one wyjątkowo "gęstym" rojem, podziwianie ich jeszcze przed maksimum bądź tuż po nim też może się opłacić.

Przypomnijmy, że w tym roku aktywność Perseidów rozpoczyna się w okolicach 17 lipca i trwa do 24 sierpnia.

W którym miejscu nocnego nieba pojawią się Perseidy? Jak je obserwować? Najpierw należy znaleźć radiant roju. W przypadku Perseidów znajduje się on w gwiazdozbiorze Perseusza - stąd jego nazwa. Meteory będą poruszają się z jego okolic w stronę Kasjopei. Oba gwiazdozbiory znajdują się w północno-wschodniej części nocnego nieba.

Gdzie obserwować Perseidy 2024?

Do obserwacji roju Perseidów najlepiej wybrać miejsce oddalone od większych siedlisk. Okolice dużych miast nie będą odpowiednie, właśnie ze względu na zanieczyszczenie światłem. Im ciemniej, tym lepiej. Gdzie zatem udać się, by widok był jak najlepszy? W Polsce istnieje pięć tego typu miejsc.

Izerski Park Ciemnego Nieba

Izerski Park Ciemnego Nieba to jedno z najlepszych miejsc do obserwacji zjawisk astronomicznych. To pierwsza miejscówka tego typu w Polsce. Położony jest on w Górach Izerskich w Sudetach. Powołany do życia został w 2009 roku. Jak do niego dotrzeć? Jest on usytuowany pomiędzy Świeradowem-Zdrój i Szklarską Porębą. Obie miejscowości uznawane są za popularne karkonoskie kurorty i uzdrowiska. Warto dodać, że park ciągnie się także po drugiej stronie polskiej granicy, na terenie Czech.

Sopotnia Wielka

Kolejnym miejscem, w którym świetlny smog ograniczony jest do minimum, jest Sopotnia Wielka. To wieś w gminie Jeleśnia w powiecie żywieckim na Śląsku. Miejsce to już od lat 90. ubiegłego stulecia znajduje się pod szczególną opieką astronomów. Jest wyjątkowo popularną miejscówką do obserwacji nocnego nieba.

Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady"

Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady" jest drugim największym miejscem tego typu w Europie. Zlokalizowany jest w zachodniej części podkarpackich gór, Bieszczadów. Jego umiejscowienie tuż przy granicy z Ukrainą i Słowacją pozwoliło na stworzenie Trójparku Ciemnego Nieba Karpaty Wschodnie. W jego skład wchodzą też Transkarpacki Park Ciemnego Nieba na Ukrainie i słowacki Park Ciemnego Nieba "Połoniny". Jego obszar to w sumie aż 280 tys. ha!

Ostoja Ciemnego Nieba

Czwartym miejscem idealnym do obserwacji nocnego nieba jest Ostoja Ciemnego Nieba. Jest to obszar chroniony przed zanieczyszczeniem świetlnym w pobliżu Izdebna i Chalina, w gminie Sieraków, w województwie wielkopolskim. Ostoja leży około 70 km od Poznania. Dodajmy, że w Chalinie w 2017 roku powstało także obserwatorium astronomiczne. Jego głównym celem jest popularyzacja astronomii wśród dzieci i młodzieży.

Palowice

Ostatnim, piąty, miejscem chronionym przed smogiem świetlnym w Polsce są Palowice w gminie Czerwionka-Leszczyna na Śląsku. W miejscowości od lat wprowadzane są innowacyjne rozwiązania, które mają na celu ograniczenie zanieczyszczenia światłem. Jednym z nich jest wymiana opraw światła ulicznego.

Zamek na Pomorzu jest najmłodszy w kraju! Polski Hogwart skrywa tajemniczą historię!

Zobacz nasza galerię!

Poznajesz te grzyby? Wyglądają, jak jadalne, a są trujące!

Pytanie 1 z 12
Grzyby na zdjęciu to:
Mleczaj rydz