Jak się ubrać na grzyby? Co na siebie założyć, by nie zmoczyć się, nie podrapać i nie zostać pokąsanym przez owady?

2024-06-03 21:26

Wkrótce szczyt sezonu na grzyby. Tysiące grzybiarzy ruszą na swoje "polowanie". Aby wyprawa do lasu była udana, trzeba się odpowiednio ubrać. Co na siebie założyć, by nie zmoczyć się, nie podrapać i nie zostać pokąsanym przez owady?

Jak się ubrać na grzyby?  Co na siebie założyć, by nie zmoczyć się, nie podrapać i nie zostać pokąsanym przez owady?

i

Autor: Getty Images

Grzyby można zazwyczaj zbierać od połowy lipca do końca października. Strój do lasu musi być dostosowany więc przede wszystkim do panującej akurat pogody - grzybiarzowi nie może być ani zbyt zimno, ani za gorąco. Latem wystarczy niezbyt gruba koszula i spodnie, późną jesienią zaś przyda się ocieplana kurtka, spodnie i buty. 

Ale w stroju grzybiarza ważne jest nie tylko to, aby był odpowiedni do temperatury. Jeszcze ważniejszą kwestią jest dobre zabezpieczenie przed: kleszczami, komarami, gałęziami, pajęczynami, żmijami, podmokłym podłożem i innymi "atrakcjami", które czekają w lesie. A więc przede wszystkim trzeba mieć strój z długimi rękawami, spodnie z długimi nogawkami, długie buty (przynajmniej za kostkę) i odpowiednie do pogody nakrycie głowy. 

Na grzyby wyrusza się najczęsciej wczesnym rankiem, gdy cały las - drzewa, poszycie, trawy, mchy - jest jeszcze mokry od rosy. Dlatego ubranie na grzyby powinno być odporne na wilgoć albo przynajmniej dobrze na nią reagować. Stąd np. wielu grzybiarzy nie akceptuje dżinsów, które po zamoczeniu są bardzo sztywne i nieprzyjemne, mogą ocierać skórę. Ze względu na wilgoć większość amatorów grzybów zakłada na nogi gumowce. Niestety, nogi się w nich mocno pocą i potem brzydko pachną. Spocone skarpetki mogą też ocierać skórę stóp. By temu zapobiec, w chłodne dni warto zakładać dwie pary skarpet - cienkie pod spód, a grubsze na wierzch. Dobrym rozwiązaniem są też... onuce. Umiejętnie założona onuca doskonale chroni nogę przed otarciami. A jeśli ktoś nie jest w stanie znieść zapachu nóg wyjętych z gumowców, niech włoży wodoodporne buty trekkingowe

Na górę polecane są - w zależności od pogody i upodobań - koszule bawełniane, flanelowe, kurtki typu sotfshell, bluzy dresowe, polarowe (byle nie na wierzch, bo wszystko się do nich czepia) czy ortalionowe. Kurtka powinna mieć kaptur, by w razie potrzeby ochronić głowę i kark przed deszczem czy kleszczami. W ładną pogodę może być czapka z daszkiem. Dla kobiet dobrym rozwiązaniem jest chustka na głowę wiązana tradycyjnie, pod szyją - może niezbyt to twarzowe, ale za to dobrze chroni włosy i kark przed kleszczami.

Czy zdałbyś maturę z geografii? By zaliczyć ten quiz, trzeba zdobyć 3/10 punktów!

Pytanie 1 z 10
Drugim najwyższym szczytem Polski jest: