Struktura buta turystycznego różni się w zależności od przeznaczenia. Buty górskie i buty na wycieczki po terenach nizinnych czy lasach będą wyglądały inaczej, choć diabeł tkwi w szczegółach.
Wysoko czy nisko – wysokie czy niskie buty turystyczne?
Jeżeli wybieramy się na wyprawę w terenie równinnym, płaskim, najlepszą opcją będzie zakup niskich butów turystycznych, czyli takich, które sięgają do kostki. Wysokie góry, np. Tatry, wymagają odpowiedniego przygotowania, a chodzenie po szlakach w butach z niską cholewką jest ryzykowne.
Wysokie buty trekkingowe stosują nieco bardziej skomplikowane technologie np. wyposażone są w membranę, która zapobiega przemakaniu butów. By woda nie dostała się do środka, często takie buty wyposażone są w klejone szwy. Cholewka, która chroni kostkę, stabilizuje nogę i chroni ją przed skręceniem.
Niskie buty turystyczne nadają się do miasta lub w niskie góry, doskonale uprawia się w nich nordic walking. W tym przypadku mniej ważna jest profilowana podeszwa, która w górach gwarantuje dobrą przyczepność do podłoża.
Profesjonalne buty turystyczne, te na dłuższe i trudniejsze wypady, powinny mieć wkładki usztywniające podeszwę. Buty z górnej półki przystosowane są do raków, które sprawdzają się w zimowych warunkach.