Jak wybrać śpiwór?

2024-05-29 12:26

Śpiwór to jeden z najważniejszych elementów ekwipunku prawdziwego podróżnika. Na rynku można znaleźć naprawdę wiele propozycji, trzeba jednak pamiętać o tym, że nie każdy śpiwór wszędzie się sprawdzi. Podpowiadamy, jak wybrać dobry śpiwór.

Jak wybrać śpiwór?

i

Autor: Getty Images

Miejsce i warunki zastosowania

Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma śpiworów, które będą komfortowe i latem i zimą, w Afryce i na Grenlandii. Dostępne są trzy kategorie śpiworów: letni, zimowy i trzysezonowy (odpowiedni na wiosnę, lato i jesień). Producenci podają również trzy parametry termiczne.

Temperatura komfortu wyznacza najniższą temperaturę, w której użytkownik w pozycji zrelaksowanej nie czuje zimna. Temperatura limitu to najniższa temperatura, w której użytkownik w lekko podkurczonej pozycji nie odczuwa zimna. W temperaturze ekstremalnej nie dochodzi do hipotermii, jednak odczuwane zimno nie pozwoli użytkownikowi zasnąć. Podawane temperatury dostyczą jednak tylko mężczyzn – kobiety marzną szybciej i trzeba odliczyć od podanej wartości ok. 5 stopni.

Rodzaj wypełnienia

Na rynku dostępne sa śpiwory puchowe i syntetyczne. Te drugie są tańsze, łatwiej można je uprać i wysuszyć i grzeją nawet, gdy zmokną. Puch jest jednak lżejszy, trwalszy, ma lepsze właściwości izolacyjne i można go mocno skompresować.

Przy wyborze śpiwora puchowego trzeba zwrócić uwagę na ilość puchu podaną na metce. Na wyjazd letni i do krajów ciepłych można zabrać śpiwór 200-300 gramowy i zdecydowanie będziemy czuć się komfortowo. Jeżeli planujemy go używać również wiosną i jesienią, musimy już wybrać 400-600 gramowy. Na wyprawy wysokogórskie należy jednak zabrać śpiwór powyżej 1100 g.

Śpiwory ekspedycyjne

Istnieją również śpiwory na poważne wyprawy, które są odpowiednio dopasowane do panujących w danym miejscu warunków. Ważną rolę pełnią w nich szczegóły, takie jak kaptur ocieplający głowę czy specjalna budowa komór, uniemożliwiająca przemieszczanie się puchu.

Dla alergików

Osoby z alergią na puch nie muszą być skazane na śpiwory wyłącznie syntetyczne. Producenci oferują puch „odczulony” poprzez oczyszczanie czy odtłuszczanie.

Materiał

Najpopularniejszą tkaniną w śpiworach jest pertex. Niedawno pojawiła się również na rynku tkanina mitsubishi, która charakteryzuje się wytrzymałością i jednocześnie niską wagą. Warto również zwrócić uwagę na materiał od wewnątrz. Bawełna, choć miła w dotyka, jest ciężka i trudna do wysuszenia w razie zamoknięcia. W związku z tym najwygodniejszy jest nylon. Niektóre śpiwory mają zastosowane wewnątrz nitki srebra, które działają bakteriobójczo, a przy okazji likwidują nieprzyjemny zapach.

Kształt

Istnieją dwa rodzaje kształtów śpiworu: koperta i mumia. Śpiwór koperta jest prostokątny i po rozpięciu staje się pledem. Zapewnia komfort snu, jednak jest większy i cięższy. Mumia jest zwężona w dole, przez co ogranicza swobodę ruchu. Jej plusem jest jednak niewielki rozmiar.

Można również dopasować śpiwór do swojego wzrostu.

QUIZ. Ta miejscowość istnieje, czy ją wymyśliliśmy? Możesz się zaskoczyć! Wynik 5/10 będzie sukcesem
Pytanie 1 z 10
Czy istnieje miejscowość Owsianka?