Plecaki
Czy czeka nas długa wyprawa, czy krótki wypad za miasto, zawsze trzeba dobrze przemyśleć, w co i jak się spakujemy. W samolocie za dodatkowe kilogramy trzeba słono zapłacić, bagażnik samochodu też nie jest z gumy. Każdy bagaż krócej lub dłużej trzeba będzie nieść w rękach lub na plecach, dlatego ważna jest jego waga. Podczas wyboru plecaka zwróćmy uwagę na wytrzymałość materiału i konstrukcję, która umożliwi nam zabranie wszystkich potrzebnych rzeczy, a później wygodne przenoszenie ich na plecach. System nośny prawie zawsze można wyregulować tak, aby dostosować go do sylwetki. Warto zwrócić uwagę, czy plecak jest przeznaczony dla kobiet lub mężczyzn, czy jest uniwersalny. Nie chodzi tu tylko o kolory, ale przede wszystkim o inną konstrukcję.
Namioty
Dzielimy je na kempingowe, trekkingowe i wyprawowe. Jeżeli planujemy podróż samochodem, to do bagażnika można spakować nawet namiot o wadze 20 kg. Zmieścimy się w nim z całą rodziną, będziemy mieć przestronny przedsionek, dwie sypialnie, a dodatkowo miejsce na rower lub akcesoria kuchenne. Jeśli zamierzamy nosić namiot w plecaku, musimy wybrać jak najlżejszy model. Dobrze jednak, by miał dość duży przedsionek, np. na plecak lub kuchenkę z naczyniami. Na wyprawy w wysokie góry trzeba zabrać namiot o solidnej konstrukcji, odpornej na wiatr, wyposażony w fartuchy śnieżne. Po kupieniu nowego namiotu koniecznie trzeba przećwiczyć jego rozstawianie. Na miejscu może wiać wiatr, padać deszcz lub być już ciemno i nie jest to najlepszy czas na naukę.
Śpiwory
W śpiworach letnich lub trzysezonowych (wiosna, lato, jesień) dobrym wypełnieniem jest sztuczny puch, który zachowuje swoje właściwości, nawet gdy jest wilgotny. Jednak kiedy zależy nam na małym obciążeniu i istnieje niewielkie prawdopodobieństwo zamoczenia śpiwora, wybierzmy puch naturalny (modele z takim wypełnieniem są cieplejsze). W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na podstawowe parametry: proporcja puchu do pierza, np. 95:5, oznacza w całej objętości 95% puchu i 5% pierza. Ważna jest też sprężystość, najlepiej powyżej 950 cuin (zdolność rozprężania, wyrażona w calach na uncję).