Najciekawsze poza Mazurami ze sporego zbioru polskich pojezierzy, a więc polodowcowych form terenu, których znaczną część stanowią większe i mniejsze zbiorniki wodne, znajdują się na północy Polski. To Pojezierza Pomorskie i Lubuskie.
Dojazd jest tam stosunkowo łatwy, ale te tereny nie mają tak dobrze rozbudowanej infrastruktury jak Wielkie Jeziora Mazurskie, są jednak w najwyższym stopniu godne poznania i promocji.
Pojezierza Pomorskie i Lubuskie często były niedostępne w dawnych latach z powodu licznych na tym terenie obiektów wojskowych i poligonów. Dziś pojawia się tam powoli np. struktura wodniacka: przystanie, pomosty, wypożyczalnie sprzetu wodnego itp.
Obszar o urozmaiconym krajobrazie z licznymi punktami widokowymi, atrakcyjny dla turystyki pieszej, rowerowej, konnej, a także spływów kajakowych. Liczne jeziora stanowią bazę dla żeglarzy i wędkarzy. Dla osób żeglujących szczególnie można polecić jeziora: Niesłysz, Sławskie, Drawskie, Pile...
Nie sposób nie zachwycić się tutejszymi krajobrazami i niezwykłą przyrodą. Liczne rezerwaty i parki krajobrazowe są na to najlepszym dowodem!
Oczywiście przed wybraniem się w takie mało znane miejsca warto zasiegnąć informacji via internet. Można tu znaleźć sporo przydatnych kontaktów w celu zarezerwowania sobie noclegów. Przydatne jest też zajrzenie do czerwcowego numeru miesięcznika "Żagle", gdzie co roku publikowany jest obszerny spis przystani z terenu całej Polski i gdzie opisywane tu tereny są bogato reprezentowane.