Kąpiel latem: jak bezpiecznie się kąpać?

2024-05-29 20:00

Aby kąpiel w morzu, jeziorze czy rzece była bezpieczna, musisz przestrzegać kilku zasad. Jedną z nich jest powolne schładzanie ciała, pozwalające uniknąć szoku termicznego. Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć przed wejściem do wody latem.

Kąpiel latem: jak bezpiecznie się kąpać?

i

Autor: Getty Images

Z wodą nie ma żartów - o tym chyba nikomu nie trzeba przypominać. Latem kąpiel w morzu, jeziorze czy rzece przynosi orzeźwienie, ale bywa niebezpieczna, jeśli nie jesteśmy do niej przygotowani lub lekceważymy pewne zasady.

1. Nie wchodź do wody po wypiciu alkoholu

Alkohol osłabia czynności psychoruchowe - jesteśmy rozluźnieni, ale mamy osłabioną koncentrację i spóźniony refleks. Rozszerzone naczynia krwionośne powodują, że jest nam cieplej i chętniej szukamy orzeźwienia w wodzie, jednak organizm szybciej się przez to wychładza. Pamiętaj - alkohol to główna przyczyna utonięć!

2. Sprawdź temperaturę wody

Nie powinniśmy wchodzić do wody, gdy ma mniej niż 15 st. C (na strzeżonych plażach obowiązuje wtedy zakaz kąpieli). Ważna jest też różnica między temperaturą wody i powietrza - optymalna to ok. 5 st. C.

3. Stopniowo schładzaj organizm

Wchodź do wody powoli, żeby uniknąć szoku termicznego. Zatrzymuj się na chwilę, gdy jesteś zanurzony do poziomu kolan, ud, brzucha, obmyj wodą twarz, okolice karku i serca. Nie wchodź też do wody bezpośrednio po opalaniu - podczas opalania naczynia krwionośne rozszerzają się, odprowadzając w ten sposób nadmiar ciepła z organizmu. Przy nagłym kontakcie z zimną wodą naczynia gwałtownie się kurczą, co może spowodować zaburzenia krążenia, a nawet zatrzymanie akcji serca.

4. Nie jedz obfitego posiłku przed kąpielą

Nie należy wchodzić do wody przez 2-3 godziny od zjedzenia dużego posiłku ze względu na większe ryzyko skurczu mięśni gładkich - tzw. kolki. Złapaniu kolki sprzyja też intensywny wysiłek fizyczny, jeśli więc już koniecznie chcesz wejść do wody po obiedzie, zanurz się tylko i zrezygnuj z szybkiego pływania np. kraulem.

5. Zadbaj o dietę zapobiegającą skurczom mięśni

Niedobór magnezu w diecie może być przyczyną skurczu mięśni, który podczas kąpieli jest bardzo niebezpieczny. Kawa i alkohol wypłukują magnez, dlatego w upalne dni ogranicz ich picie i nawadniaj organizm wysokozmineralizowaną wodą bogatą w magnez i wapń.

6. Nie skacz na główkę

Bezpieczna głębokość, przy której można skakać na główkę, to co najmniej 180 cm. Pamiętaj, że dno zbiorników wodnych jest zazwyczaj nierównie i nawet jeśli w jednym miejscu woda ma bezpieczną głębokość, pół metra dalej może mieć już tylko 150 cm. Nigdy nie skacz więc - zwłaszcza na główkę do niesprawdzonej, płytkiej wody. Jeśli korzystasz z niestrzeżonej plaży, zwracaj uwagę na znaki ostrzegawcze.

7. Nie odpływaj za daleko

Kąp się maksymalnie 50 m od brzegu. Jeśli odpływasz dalej, zabaj, by ktoś cię widział (załóż jaskrawy czepek), jednak nie przekraczaj granicy 100 m - w tej odległości od brzegu zgodnie z przepisami mogą pływać motorówki i skutery wodne.

8. Nie udawaj, że się topisz

Jeśli będziesz żartować w ten sposób, ktoś może zlekceważyć twoje wołanie, gdy naprawdę będziesz potrzebować pomocy.

QUIZ: Rozpoznasz państwo po jego kształcie? Sprawdź się!
Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Co to za państwo?
Quiz - kształty państw - Polska