Piła nad Brdą była do tej pory mało znaną wsią w województwie kujawsko-pomorskim. A już na pewno mniej znaną niż jej znacznie większa "imienniczka" z województwa wielkopolskiego. Wszystko zmieniło się jednak dzięki mieszkańcom miejscowości, którzy nie szczędzili wysiłków, by ją wypromować.
Doskonałym na to sposobem okazała się podziemna kopalnia węgla brunatnego. W latach 1850-1939 w miejscowości funkcjonowało kilka kopalni, a ich pozostałości można w Pile nad Brdą podziwiać do dzisiaj. Stowarzyszenie Mieszkańców i Miłośników Piły nad Brdą "BUKO" we współpracy z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Toruniu oraz archeologiem Robertem Grochowskim przystąpiło do studiowania polskich i niemieckich archiwów dotyczących kopalni węgla brunatnego na tym terenie. Co więcej, w 2008 roku przeprowadzono pierwsze badania w najlepiej zachowanej części kopalni węgla brunatnego Montania. Od tego czasu badania są prowadzone co roku, by jak najlepiej zrekonstruować zabytek.
Kopalnia węgla brunatnego: dlaczego warto ją odwiedzić?
Dzięki prowadzonym pracom udało się doprowadzić do powstania wsi tematycznej "Górnicza Wioska". Mogą ją odwiedzać zarówno osoby indywidualne, jak i grupy turystów. To szczególnie interesująca propozycja dla uczniów i nauczycieli.
W malowniczo położonej w Borach Tucholskich "Górniczej Wiosce" dzieci mają szansę wziąć udział w specjalnie zorganizowanej lekcji. W programie m. in. gra terenowa, pozwalająca poznać okoliczną faunę i florę oraz usłyszeć ciekawą historię tej kopalni węgla brunatnego. Lekcja może zostać również przeprowadzona w szkole - w tym celu przygotowano trzy specjalne scenariusze.
Dla wszystkich turystów w kopalni węgla brunatnego Montania przygotowano ścieżki dydaktyczne - do zwiedzania również z przewodnikiem i audioprzewodnikiem - oraz gry terenowe dla całej rodziny. Co więcej, przyjeżdżając do Piły w Borach Tucholskich, można wziąć udział w warsztatach z rękodzieła, kowalstwa i garncarstwa oraz w warsztatach plastycznych.
Polecany artykuł: