Kto szuka przygody na wakacjach, powinien zwiedzić kopalnię złota w Złotym Stoku.
Kopalnia złota w Złotym Stoku: Sztolnia Gertrudy
Dawno temu w kopalni złota nastąpił potężny zawał, pod którym zaginęło czterech górników. Właściciel kopalni nie chciał akcji ratunkowej, więc Gertruda, żona jednego z zasypanych górników, postanowiła sama dotrzeć do miejsca katastrofy i uratować męża. Prawdopodobnie jednak zabłądziła w labiryntach kopalni i została tam już na zawsze.
Później górnicy często opowiadali, że gdy któryś z nich zabłądził, w kopalni słychać było dziwne odgłosy kroków. Zbłąkany górnik biegł w stronę odgłosów, które ostatecznie doprowadzały go do wyjścia. Mówiono wtedy, że to dobry duch Gertrudy przychodzi z pomocą.
Do zwiedzania udostępniony został 500-metrowy odcinek sztolni. Zobaczyć można:
-
mapy i plany kopalni z okresu od XVIII do XX wieku,
-
dawne narzędzia górnicze i hutnicze,
-
minerały,
-
wystawę lamp górniczych,
-
piece, w których wytapiano złoto,
-
XVIII-wieczny wózek do transportu rudy,
-
w bocznych chodnikach urządzono laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę: arszenik,
-
skarbiec - to tutaj można zobaczyć 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu tysiąca lat pracy kopalni.
Kopalnia złota w Złotym Stoku: Chodnik Śmierci
Chodnik o niezwykle ponurej historii. Tutaj bowiem skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota. Skazańca stawiano pod ścianą, jego ręce wkładano aż po łokcie w specjalnie wykute dziury, po czym otwory te wypełniano zaprawą. Nieszczęsny górnik konał w strasznych męczarniach.
Spragnieni wrażeń część trasy zwiedzania mogą przebyć po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni. A część chodników Sztolni Gertruda możemy zobaczyć płynąc 15-osobową łódką. Podziemny spływ odbywa się na odcinku około 200 metrów.
Kopalnia złota w Złotym Stoku: Sztolnia Czarna Górna
Wejście do niej znajduje się w górnej części Złotego Jaru, u podnóża wielkiego kamieniołomu, w Górze Sołtysiej. Tutaj na podstawie kształtu i przekroju chodników oraz rodzajów obudów, można zapoznać się z różnymi technikami górniczymi stosowanymi na przestrzeni wieków.
Największą atrakcją sztolni jest jedyny w Polsce podziemny wodospad. Z wysokości ośmiu metrów woda z hukiem spada tuż przed odwiedzającymi. Z tego poziomu wyjeżdża się na zewnątrz Podziemnym Pomarańczowym Tramwajem – największą atrakcją turystyczną kopalni złota.
Kopalnia złota w Złotym Stoku: Sztolnia Książęca
Można też zwiedzać kopalnię innymi ścieżkami. Na przykład wejść do wykutej w litej skale „Sztolni Książęcej". Chodnik jest nieoświetlony, więc niezbędne do zwiedzenia jest wzięcie ze sobą latarek. Bezpieczny odcinek to około 200 metrów. Po wyjściu ze Sztolni Książęcej warto zwrócić uwagę na znajdującą się naprzeciwko, ukrytą za strumykiem, Sztolnię Błotną. Wypływa z niej woda tworząc przy wylocie małą studzienkę. Legenda mówi, że jest to źródełko miłości. Kto się napije z niej wody i pomyśli o osobie, którą kocha, zostanie z tą osobą już na wieki…
Kopalnia Złota, ul. Złota 7, Złoty Stok, tel. 74 817 55 08, www.kopalniazlota.pl.