Podziemne Muzeum Rynku Krakowskiego to otwarta w 2010 roku nowa atrakcja Krakowa. Przez kilkanaście lat archeolodzy penetrowali piwnice Sukiennic i innych budynków stąjących na krakowskim Rynku Głównym - Kramów Bogatych, Wagi Wielkiej i Wagi Małej, które zostały zburzone w XIX wieku, ale tylko ich część naziemna - piwnice zachowały się. Na podstawie tych odkryć archeolodzy i historycy odtworzyli historię tego miejsca utrwaloną w murach piwnic, drogach z wyrytymi śladami kół, znalezionych monetach, przedmiotach codziennego użytku i wyrobach artystycznych zachowanych tam, gdzie pozostawiono.
Początkowo władze Krakowa chciały część podziemi pod Rynkiem Głównym przeznaczyć na cele komercyjne. Ostatecznie powstała tam podziemna trasa turystyczna w inny sposób pokazująca bogatą historię Krakowa.Do podziemnego szlaku archeologicznego wchodzi się przez Sukiennice. Największą atrakcją szlaku jest sala główna znajdująca się między Sukiennicami, a kościołem Mariackim. Pod szklanym świetlikiem umieszczono makietę XV-wiecznego Krakowa. Trasa prowadzi do ciągu Kramów Bogatych wzdłuż wschodniej elewacji Sukiennic. Projektanci z biura Archecon Studio Architektoniczne założyli, ze współczesne elementy architektoniczne będą całkowicie podporządkowane archeologicznej tkance. Szklane posadzki i balustrady, cienkie, znikające profile balustrad, dyskretne oświetlenie nie zakłócają zwiedzania podziemi. Czarny, lustrzany sufit w postaci elastycznej płachty rozpiętej nad głowami zwiedzających zmniejsza uczucie klaustrofobii ponieważ odbija jak lustro i powiększa optycznie pomieszczenie.
Nowoczesność jest ważnym elementem podziemnej trasy turystycznej – trójwymiarowe obrazy średniowiecznego Krakowa wyświetlane na ścianach robią duże wrażenie.
Podziemną trasę turystyczną można zwiedzać latem od godziny 10.00 do 22.00, w poniedziałki do 20.00, a we wtorki do 16.00. Warto zarezerwować wcześniej bilet ponieważ przed kasą ustawiają się długie kolejki.