Majówka: rowerowa wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd

2024-05-30 11:46

Szukasz pomysłu na majówkę? Dla osób aktywnych, wielbicieli podróży i zwiedzania nowych miejsc mamy propozycję: majówka Szlakiem Orlich Gniazd.

Majówka: rowerowa wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd

i

Autor: Getty Images

Rowerowa wycieczka Szlakiem Orlich Gniazd to znakomity sposób na spędzenie długiego majowego weekendu. Szlak Orlich Gniazd przebiega przez tereny województw małopolskiego i śląskiego i liczy około 163 km. Jego największą atrakcję stanowią ruiny średniowiecznych zamków i strażnic, a także jaskinie i urokliwe wapienne skały.

Majówka – skąd wyruszyć na Szlak Orlich Gniazd?

Trasę wycieczki rowerowej podczas majówki rozpoczniemy w Krakowie. Tutaj możemy się zatrzymać na jeden dzień i zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne dawnej stolicy Polski – Wawel, Kopiec Kościuszki, Rynek, Kościół Mariacki, Kazimierz – dawną dzielnicę żydowską. Po pieszych wędrówkach wsiadamy na rower i wyruszamy na szlak.

Majówka – trasa wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd

Podczas majowej wycieczki Szlakiem Orlich Gniazd będziemy mogli zobaczyć: ruiny zamku w Ojcowie, zamek królewski w Pieskowej Skale, ruiny zamków w Rabsztynie, Bydlinie, Smoleniu, Pilicy, Ogrodzieńcu i Morsku, rekonstrukcję zamku w Bobolicach, a także ruiny zamku w Mirowie i Olsztynie. Gdy dotrzemy do Częstochowy, koniecznie odwiedźmy klasztor paulinów na Jasnej Górze. Szlak Orlich Gniazd wiedzie przez urokliwy rejon Polski – oprócz romantycznych ruin zamków będziemy mieli okazję zobaczyć wiele wapiennych skał, jak choćby Skały Morskie, Podlesickie czy Mirowskie. Ponadto na trasie będziemy mijać zabytkowe kościoły, cmentarze, pałace i rezerwaty przyrody – warto się zatrzymać i zobaczyć je z bliska.

Majówka na Szlaku Orlich Gniazd – co warto wiedzieć?

Całą trasę Szlaku Orlich Gniazd można pokonać w trzy dni, ale mając do dyspozycji kilka dni więcej, nie trzeba się spieszyć. Dzięki temu, zamiast w rekordowym tempie pokonywać kolejne odcinki, zobaczymy więcej i nie zmęczymy się zbytnio. Ponadto na trasie czeka nas wiele niespodzianek, dlatego warto zarezerwować więcej czasu na zwiedzanie niektórych obiektów, jak choćby ruin zamku w Smoleniu – są trudno dostępne i by dostać się do środka, będziemy musieli przejść spore wzniesieni pokryte lasem. Warto również wiedzieć, że niektóre ruiny stały się własnością prywatną (Bobolice) i nie będzie można wejść na ich teren, a wejście na teren innych jest płatne (Rabsztyn, Ogrodzieniec).

QUIZ. Rozpoznasz świętokrzyskie atrakcje turystyczne ze zdjęcia? 8/10 dla najlepszych

Pytanie 1 z 10
W jakiej miejscowości zanjduje się ten zamek?
chęciny