Najpiękniejsza storczykarnia w Polsce. Gdzie obejrzeć najstarsze storczyki w kraju?

2024-08-09 13:05

Zamek w Łańcucie to jeden z najbardziej znanych zabytków w Polsce, obowiązkowy cel wycieczek. Będąc w Łańcucie nie przegap przepięknej szklarni o współczesnej formie architektonicznej z egzotycznymi roślinami i kawiarnią na dziedzińcu.

Zamek w Łańcucue

i

Autor: Getty Images

Storczykarnia Potockiego

Storczykarnia przy zamku w Łańcucie przeżywała okres swojej świetności w dwudziestoleciu międzywojennym za czasów ostatniego ordynata Alfreda III Potockiego. Powstała na przełomie XIX i XX wieku jako zaplecze palmiarni. Od tego czasu rodzina Potockich stworzyła fantastyczną kolekcję storczyków podziwianą przez europejskich władców i premierów państw odwiedzających Potockiego w Łańcucie. Wtedy storczykarnia miała formę secesyjnego pawilonu. Po wojnie storczykarnię przejął miejscowy PGR, a w latach 80-tych doprowadzona do ruiny została zamknięta. Najcenniejsze okazy z kolekcji Potockich przejął i przechował zamek w Łańcucie.

Szkło, zieleń, woda

W 2008 roku, według projektu Archistudio Studniarek + Pilinkiewicz powstał nowy pawilon, na wskroś nowoczesny szklany obiekt zatopiony w zieleni parku łańcuckiego. Pawilony szklarni z trzech stron otaczają kameralny dziedziniec, na którym zaaranżowano niezwykłą kafeterię dla turystów odwiedzających pałac. Jego współczesna minimalistyczna bryła uzupełniona została secesyjnymi wejścia.

Kawiarnia w środku tropików

Siedząc na dziedzińcu wyłożonym drewnem, otoczonym wolno płynącą wodą i drewnianą pergolą podpartą cienkimi patyczkami słupów, nakrytym ekspresyjnym, płóciennym dachem, podziwiać można rośliny umieszczone według trzech stref klimatycznych. We wnętrzach znajdują się storczyki w najpełniejszej fazie kwitnienia. Gatunki nowe, naturalne oraz kilka bardzo starych okazów z kolekcji Potockich. Ich różnorodność sprawia, że można w szklarni spędzić długie godziny podziwiając na przykład okazy pachnące czekoladą, gdyby nie fakt, że bardzo wysoka temperatura i wilgotność tam panująca na to nie pozwala. To dodatkowa atrakcja łańcuckiego zamku – gratka dla miłośników współczesnej architektury i egzotycznej roślinności.

W ostatnich latach storczykarnia rozszerzyła swoją działalność o programy edukacyjne i warsztaty w zakresie botaniki i ochrony roślin tropikalnych, skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Organizowane są tam również tematyczne kursy fotograficzne, podczas których uczestnicy mają okazję uchwycić piękno egzotycznych storczyków w ich naturalnym otoczeniu.

Dzięki współpracy z ekspertami z uniwersytetów i instytutów badawczych, storczykarnia angażuje się również w projekty badawcze mające na celu odkrywanie nowych gatunków oraz ochronę zagrożonych odmian storczyków. Wszystko to czyni z łańcuckiej storczykarni miejsce nie tylko o znaczeniu historycznym i estetycznym, ale także naukowym i edukacyjnym, będące źródłem wiedzy i inspiracji dla kolejnych pokoleń.

Polecany artykuł:

Jak przesadzać storczyki?