Na Dolnym Śląsku mamy wiele atrakcji, które są unikatowe w skali Polski. To nie tylko zamki, czy pałace, ale niezwykły krajobrazy. Jednym z miejsc, do których warto przyjechać jest wieś Sokołowsko, która w 2023 roku uznana została za najpiękniejszą wieś na Dolnym Śląsku.
Urocza dolnośląska wieś zachwyciła turystów. Sokołowsko to „polskie Davos”!
Wieś Sokołowsko to urokliwy zakątek Polski położony w gminie Mieroszów, w samym sercu Sudetów Środkowych. Na uwagę zasługuje tu zabytkowa zabudowa sanatoryjna z przełomu XIX i XX wieku, której znaczna część obecnie jest odnawiana. Znajdziemy tu też świetnie zorganizowana ścieżkę historyczną, dzięki poznamy bogate dzieje malowniczej miejscowości.
Dawniej Sokołowsko było związane przede wszystkim z działalnością sanatoryjną. Sama miejscowość leży w przepięknym otoczeniu Gór Suchych. Patrząc na zabudowę można stwierdzić, że ma tajemniczy górski klimat, który może przyciągać pasjonatów historii.
- Na szczególną uwagę zasługuje tu funkcjonujący do dzisiaj obiekt dawnego zakładu leczniczego dr. Römplera z 1874 roku. (…) Wjeżdżając do Sokołowska dostrzegamy pozostałości neogotyckiego zakładu leczniczego dr. Brehmera
- informował już kilka lat temu Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.
Sokołowsko dawniej nosiło nazwę Görbersdorf. Z archiwalnej dokumentacji wiadomo, że w połowie XIX wieku dr Hermann Brehmer uzyskał od rządu pruskiego koncesję na prowadzenie zakładu leczniczego dla chorych na płuca. Jego metody opierały się na leczeniu klimatycznym poprzez „świeże, górskie powietrze” oraz zdrową dietę. Swój zakład leczniczy utworzył właśnie w Sokołowsku. Wcześniej był tu niewielki zakład hydroterapeutyczny, który poddano rozbudowie – tak powstał neogotycki ośrodek sanatoryjny wraz z ogromnym parkiem zdrojowym.
- Prawie natychmiast wieść o skuteczności innowacyjnej metody leczniczej i kurorcie rozeszła się po całej Europie. Do końca XIX wieku powstały w Sokołowsku dwa kolejne zakłady lecznicze, w tym sanatorium dr. T. Römplera z przepięknym parkiem zdrojowym, ogrodem zimowym i leżakownią. Trzecim zakładem był „Marienhaus” usytuowany w dwóch obiektach w Sokołowsku i Kowalowej
czytamy na stronie UMWD.
Po zakończeniu II wojny światowej nazwę Görbersdorf zmieniono na Sokołowsko. Uczczono w ten sposób pamięć Alfreda Sokołowskiego, który był głównym asystentem doktora Brehmera.
Atrakcje Sokołowska. Zabytkowe wille, pomniki i parki
Dzisiejsze Sokołowsko to przede wszystkim piękne obiekty zdrojowe. Zobaczymy eleganckie wille, pomniki, a także parki spacerowe. Do tego wszystkiego jeszcze unikalna roślinność i górskie powietrze.
Do atrakcji wokół Sokołowska zalicza się:
- ruiny średniowiecznego zamku Radosno
- urwiska skalne - Czerwone Skałki podcinające zbocze Suchawy
- jedną z nielicznych na Dolnym Śląsku (z 1900 roku) kaplicę obrządku prawosławnego. Znajduje się w parku zdrojowym