Czarnogóra
Czarnogóra to nieduży, malowniczy kraj położony na Bałkanach. Jego powierzchnia wynosi mniej więcej tyle, co jedna trzecia województwa mazowieckiego. Piękne wybrzeże, stosunkowo niskie ceny i niezatłoczone plaże sprawiają, że Polacy coraz częściej decydują się na urlop w Czarnogórze.
Co zjeść podczas wakacji w Montenegro
Kuchnia Czarnogóry jest bardzo zbliżona do tej, której spróbować można w innych krajach bałkańskich. Podobne potrawy serwowane są chociażby w nieodległej Bośni i Hercegowinie, Serbii, Bułgarii i Macedonii.
Jedną z najbardziej popularnych potraw w Czarnogórze jest Cevapci – grillowane paluszki z mielonego mięsa z przyprawami oraz Pljeskavica, duży kotlet z mielonego mięsa. Popularnym dodatkiem do mięs jest sałatka szopska, przygotowywana zaledwie z kilku składników. Sekret jej wybornego smaku tkwi w soczystych i świeżych warzywach. Szopska składa się z pokrojonych pomidorów, ogórków, papryki oraz posiekanej cebuli. Całość polewana jest oliwą oraz posypywana tartym białym serem o słonawym smaku.
Świeże owoce morza
Czarnogóra to kraj o długim wybrzeżu, którego linia brzegowa wynosi około 290 km. Nic dziwnego więc, że w miastach takich jak Kotor, Budva, Perast oraz w każdej małej miejscowości skosztować można wybornych ryb i owoców morza. W wielu miejscach serwowane są grillowane ryby, ośmiornice (w języku czarnogórskim Hobotnica), kalmary (w języku czarnogórskim Lignije) oraz świeży bulion rybny (Riblja Čorba)
Kuchnia Czarnogóry - desery i wina
Popularnym deserem jest Palacinka – naleśnik z dodatkiem dżemu lub miodu. Bardzo często w piekarniach spotyka się Baklavę, a w kawiarniach poza kawą parzoną na znane nam włoskie sposoby, skosztować można wybornej kawy po turecku. W Czarnogórze warto spróbować lokalnych win. Najpopularniejsze są Krstač, Vranac, czarogórskie Chardonnay oraz czarnogórski Merlot. Lokalnym piwem jest jasne piwo Nikšić. Często spotyka się również serbskiego Jelena.