Fontanna di Trevi
Powstała w 1435 roku, ale w 1776 została przebudowana i dziś stanowi jedno z najsłynniejszych dzieł baroku. W równie słynnym filmie Federica Felliniego "Słodkie życie" tańczyła w niej seksbomba Anita Ekberg; my, zwyczajem turystów odwiedzających Rzym, możemy do niej wrzucić monetę by zapewnić sobie powrót do wiecznego miasta.
Schody Hiszpańskie
Co prawda nie wolno już na nich przysiadać, ale Schody Hiszpańskie, prowadzące Piazza di Spagna (gdzie mieściła się kiedyś ambasada Hiszpanii - stąd nazwa zarówno placu, jak i schodów), wciąż stanowią jedną z największych atrakcji Rzymu. Z góry rozciąga się przepiękny widok na miasto.
Bocca della Verita
Pamiętacie słynną scenę z filmu "Rzymskie wakacje" z Audrey Hepburn, kiedy wkłada rękę do ust płaskorzeźby? Legenda głosi, że kto zrobi to samo ryzykuje utratę dłoni, gdyż Usta Prawdy (przy Piazza Bocca della Verita) w ten sposób karzą kłamczuchów. Przekonajcie się sami, czy aby na pewno jesteście prawdomówni!
Via Appia Antica
Prowadzi prawie do Neapolu i jest najstarszą drogą w mieście, Rzymianie mówią na nią "Królowa dróg". W niedziele kierowcy mają zakaz, można więc spokojnie nią spacerować aż za miasto i podziwiać wszystkie zabytki po drodze.
Forum Romanum
Starożytny plac, znany też jako Forum Magnum. Tu odbywały się targi i załatwiało się wszelkie interesy. Plac okala sześć z siedmiu wzgórz Rzymu: Celius, Eskwilin, Kapitol, Kwirynał, Palatyn i Wiminał. Na Forum zobaczymy pozostałości po świątyni Saturna. Uwaga, wstęp płatny, bilety dla dorosłych kosztują 16.5 Euro i obejmują też Koloseum - kolejną atrakcję Rzymu, której nie można przegapić.
Polecany artykuł:
Panteon
Panteon, zbudowany w 126 roku n.e., jest jednym z najlepiej zachowanych zabytków starożytnego Rzymu. Jego ogromna kopuła, będąca w momencie budowy największą na świecie, wciąż zachwyca turystów i architektów. Wewnątrz znajduje się oculus - okrągły otwór o średnicy 8,8 metra, który jest jedynym źródłem naturalnego światła w świątyni. Pierwotnie zbudowany jako świątynia dla wszystkich bogów, Panteon został przekształcony w kościół chrześcijański w VII wieku. Dziś spoczywają tu szczątki słynnych włoskich artystów, takich jak Rafaello Santi, co dodatkowo zwiększa jego znaczenie jako miejsca pamięci i kultu.
Polecany artykuł: