Sinice - co lubią?
Słona woda, upalne lato oraz napływ wody rzecznej z zanieczyszczeniami stwarzają najdogodniejsze warunki do rozwoju sinic. Organizmy te gromadzą się na powierzchni wody i sprawiają, że woda staje się mętna, spieniona i brzydko pachnie. Może mieć brązowo-czerwony, zielonkawy bądź żółtawy kolor.
Czy sinice zagrażają człowiekowi?
Kąpiel w wodzie, w której jest duże stężenie sinic może być niebezpieczna dla zdrowia. Niektóre gatunki sinic produkują groźne dla ludzi toksyny i mogą spowodować bolesne podrażnienia skóry i wysypkę, a także zatrucia pokarmowe. Wystarczy zachłysnąć się zakażoną wodą, żeby pojawiły się mdłości, wymioty, biegunka, bóle brzucha, gorączka. Toksyny sinic uszkadzają wątrobę i zaburzają pracę układu nerwowego i mięśni. Ponadto mogą spowodować reakcje alergiczne, takie jak: astma czy podrażnienie oczu lub wywoływać niepokój i stany lękowe.
Uwaga! Nie wchodź do wód mętnych, o zmienionej barwie lub zapachu. Po ewentualnym kontakcie z taką wodą należy umyć i spłukać dokładnie skórę i włosy i wyprać strój kąpielowy.