Skradziony paszport za granicą. Co robić, gdy stracisz paszport? Kradzież paszportu co robić?

2024-07-18 8:31

Podczas zagranicznych wojaży, zwłaszcza do krajów nienależących do strefy Schengen, paszport jest najważniejszym dokumentem. Co robić w przypadku kradzieży paszportu za granicą? Gdzie szukać pomocy? Do kogo zgłosić się w pierwszej kolejności? Co zrobić, gdy podczas urlopu za granicą zgubimy nasz paszport?

Paszport

i

Autor: Flickr/zdjęcie poglądowe Nowy punkt paszportowy w Krakowie

Paszport umożliwia przekraczanie granic państw, niewątpliwie jest więc najważniejszym dokumentem na wakacjach. Jego kradzieży nie można lekceważyć, powinno się natychmiast podjąć konkretne działania, które przede wszystkim umożliwią powrót do kraju, a poza tym zapobiegną posługiwaniu się dokumentem przez złodzieja.

Krok pierwszy – zgłoszenie kradzieży na komisariacie policji

W pierwszej kolejności należy udać się na najbliższy komisariat policji i zgłosić kradzież. Koniecznym będzie potwierdzenie swojej tożsamości, dlatego przed wyprawą warto spakować kilka kopii głównej strony paszportu, czyli tej ze zdjęciem i danymi osobowymi. Zabieranie dodatkowych dokumentów w daleką podróż jest zazwyczaj zbędne, ponadto również wiąże się z ryzykiem ich utrarty. Po przedstawieniu okoliczności zdarzenia, policja sporządzi raport, który będzie podstawą do wydania paszportu tymczasowego.

Krok drugi – kontakt z konsulatem

Następnie skontaktuj się z najbliższą polską placówką konsularną. Wszelkie informacje o ambasadach znajdziesz m.in. na stronie internetowej bazateleadresowa.poland.gov.pl. Po potwierdzeniu swojej tożsamości, wypełnieniu wniosku, dołączeniu zdjęć oraz uiszczeniu opłaty konsularnej, otrzymasz paszport tymczasowy. Jego wyrobienie nie powinno trwać dłużej niż godzinę. Jeżeli w kraju, w którym przebywasz, nie ma polskiej placówki, możesz zgłosić się do ambasady jakiegokolwiek kraju będącego członkiem Unii Europejskiej. W porozumieniu z polskimi władzami tamtejszy konsul wyda tymczasowy dokument podróży (Emergency Travel Document – ETD), z którym bez problemu przekroczysz granicę. Jeżeli kradzież została już zgłoszona w konsulacie, a oryginalny paszport się odnajdzie lub zostanie zwrócony, mimo wszystko należy oddać go organowi paszportowemu.

Krok trzeci – wyrobienie nowego paszportu po powrocie

Przy wyrabianiu nowego paszportu należy zwrócić ten tymczasowy. Konieczne będzie oświadczenie o kradzieży, czyli dowód, że oryginał nie został utracony z winy właściciela. W przeciwnym wypadku opłata za wydanie dokumentu będzie znacznie podwyższona.

Jak uniknąć kradzieży paszportu

Noś paszport zawsze przy sobie, najlepiej w specjalnej saszetce na pas ukrytej pod koszulką. W wyjątkowych sytuacjach możesz zostawić paszport w depozycie, ale jedynie w miejscach zaufanych. Poza tym nie trzymaj paszportu razem z pieniędzmi czy innymi dokumentami. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że jest to twój najcenniejszy przedmiot w podróży – to on umożliwia ci przekraczanie granic i powrót do domu. Tym samym – nie zaniedbuj go.

Jednym ze sposobów na dodatkowe zabezpieczenie swojego paszportu jest skorzystanie z usługi paszportu biometrycznego, który zawiera zaawansowane technologie identyfikacji, takie jak chipy z danymi biometrycznymi (odciski palców, zdjęcie cyfrowe).

Dzięki temu, w przypadku kradzieży, identyfikacja i użycie paszportu przez osoby nieuprawnione są znacznie utrudnione. Ponadto, podczas podróży można zarejestrować swój paszport na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych w systemie Odyseusz, co umożliwia szybsze uzyskanie pomocy konsularnej w razie problemów. Działania te mogą skutecznie minimalizować ryzyko związane z utratą dokumentu oraz ułatwić proces jego odzyskania lub uzyskania tymczasowego odpowiednika.

Najtrudniejszy QUIZ geograficzny. Sprawdź, czy jesteś jednym z najlepszych!

Pytanie 1 z 10
W ilu krajach język włoski jest językiem urzędowym?