Kapadocja to raj przede wszystkim dla amatorów naturalnej architektury. Ta skalna kraina położona w centralnej Turcji zajmuje powierzchnię 600 kilometrów kwadratowych, dawniej pokrytą w całości wulkanicznym pyłem. Z popiołu właśnie, czyli pozostałości trzeciorzędowych erupcji, powstała Katpatuka, oznaczająca w staroperskim „krainę pięknych koni”. Ze względu na ukształtowanie i tworzące ją formacje tufowych skał, obecnie częściej nazywa się ją „krainą księżycową” lub „krainą baśniowych kominów”
Kapadocja (Turcja) - natura przede wszystkim
Miłośników pieszych lub rowerowych wędrówek z pewnością ucieszą pustki na szlakach. Mimo że Kapadocja słynie jako największy z tureckich cudów natury, na jej ścieżkach łatwo zgubić wycieczkę turystów. Po zakątkach krainy wiedzie mnóstwo tras, dlatego też samodzielny backpacker na pewno znajdzie w niej dla siebie własny kąt. Malownicze zastępy skalnych wież, grzybków i jaskiń to efekt wzmożonej aktywności wulkanów w trakcie wypiętrzania od południowego wschodu płaskowyżów i gór Taurusu. Osobliwych widoków dostarcza godzinny lot balonem, w który wyrusza się często już o świcie, na powitanie dnia. W sąsiedztwie „baśniowych kominów” uprawia się winnice i sady, ponieważ kapadockie ziemie powulkaniczne są żyzne i bogate w minerały. W trakcie całodniowej wędrówki na pewno uda się spotkać tu dziko rosnące drzewa moreli. Dobrze przysiąść w ich cieniu i chwilę odetchnąć, zwłaszcza w suchym i upalnym lecie, które cechuje Wyżynę Anatolii.
Ale natura w Turcji to nie wszystko
Obok naturalnych atrakcji, Kapadocja kryje w sobie mnóstwo kulturowych ciekawostek. To nie tylko rejon geograficzny, ale i bogata w zawiłe losy kraina historyczna. Już na przełomie er – przed i po narodzinach Chrystusa, przechodziła z rąk do rąk. We władaniu Turków obszar Wyżyny znalazł się wskutek dziejowych zawirowań, których bohaterami byli m.in. Hetyci, Persowie, Grecy i Rzymianie. Kapadocja obfituje nie tylko w skalne zamki, ale i rzeźbione kościoły, klasztory, mnisze cele i komnaty, jak te w Dolinie Göreme, wpisanej na listę UNESCO. To architektoniczne skutki obecności chrześcijan, którzy na tym terenie założyli pierwsze gminy.
Miękkie skały osadowe okazały się idealne do rzeźbienia, czyniąc współczesną krainę nie tylko bogatą galerią sakralnych malowideł ściennych, ale i prawdziwym osiedlem mieszkaniowym. Muzealną atrakcją są na pewno naziemne lub podziemne kompleksy miast, jak Kaymaklı oraz Derinkuyu, połączonych rzekomo tunelami. Ślady po nich to korytarze, wgłębienia studni albo oczadzone ściany pieców. Po wycieczce w dół warto udać się w niedługą i niewymagającą wyprawę wspinaczkową. Niektóre jaskinie – dawne schrony lub specjalnie drążone sale, wymagają bowiem większego poświęcenia.
Warto również wspomnieć o kulturalnych festiwalach, które odbywają się w Kapadocji, takich jak Międzynarodowy Festiwal Balonowy, który przyciąga entuzjastów lotów balonem z całego świata. To wydarzenie, odbywające się co roku, oferuje niezapomniane widoki na malownicze formacje skalne i wulkaniczne krajobrazy z wysokości. Oprócz tego, lokalne festyny i wystawy rękodzieła dają turystom możliwość zanurzenia się w tradycyjnej tureckiej kulturze, podziwiania lokalnych wyrobów ceramicznych, tkanych dywanów i degustacji regionalnych przysmaków. Wizyta w Kapadocji staje się dzięki temu nie tylko podróżą w przeszłość, ale i doświadczeniem współczesnych tradycji tego wyjątkowego regionu.