Kleszcz to pajęczak, który „mieszka” w trawie, paprociach i krzewach. Najłatwiej spotkać go w lesie lub nad stawami, rzekami - preferuje wilgotne, zaciemnione miejsca.
Kleszcz żywi się krwią, jego ukąszenie nie boli, ale może mieć bardzo poważne skutki, ponieważ można dostać kleszczowego zapalenia opon mózgowych lub boreliozy (wielonarządowa choroba zakaźna). Co ciekawe kleszcze potrafią przetrwać nawet dwa lata bez jedzenia, czekając na ofiarę (praktycznie nie przemieszczają się).
Jak nie dać się kleszczom?
Jeśli wybieramy się do lasu czy parku postarajmy się okryć jak największą powierzchnię ciała, najlepiej jasnymi ubraniami, na których niepożądany lokator będzie dobrze widoczny. Możesz użyć środka odstraszającego kleszcze, lecz zazwyczaj nie są one stuprocentowo skuteczne.
Warto zajrzeć do sklepu dla myśliwych czy wędkarzy gdzie mamy większą możliwość wyboru, dodatkowo sprzedawca może polecić nam najskuteczniejszy środek. Gdy znajdziemy się już na łonie natury unikajmy wchodzenia w wszelkiego rodzaju zarośla (np. paprocie, leszczyny). Po powrocie do domu koniecznie dokładnie obejrzyjmy swoje ubrania i skórę. Kleszcze najczęściej chowają się pod pachami, w pachwinach, pod kolanami czy w okolicy szyi i uszu. Nie zapomnij przejrzeć także skórę głowy.
Każdego znalezionego kleszcza usuń (pozbycie się kleszcza w ciągu doby od ukąszenia zmniejsza ryzyko choroby). Jeśli dość często jesteśmy narażeni na kontakt z kleszczami, warto zaszczepić się przeciwko zapaleniu opon mózgowych, które mogą przenosić. Jej koszt to około 30-40 zł.